جایگاه رفیع و مقام شاخص امام صادق(ع)

 

نوع مطلب :فرهنگی ،مناسبت ها ،مقالات ،

نوشته شده توسط:

سخن گفتن از امام صادق (ع) رهبر مسلمانان، پناه فقیهان و سخنوران و مرجع علما و متفکران، همانا سخن گفتن از ستاره های آسمان ولایت اهل بیت (ع) و مرحله ای از مراحل امتداد امامت و رهبری فکری و سیاسی، در زندگی مسلمانان است و شناخت وی در واقع شناخت شاخه ای از درخت اهل بیت (ع) است. زیرا شناخت شخصیت هر یک از امامان، در واقع شناخت راه و رسم کلی ایشان و پی بردن به شخصیت همه آنان می باشد. این نکته برای هر محقق و کاوشگر در زندگی ائمه (ع) قابل توجه است که ایشان همگی سازنده یک تاریخ بوده اند که حوادث گوناگون و ابعاد مختلف آن در زمان های متفاوتی در طول حیاتشان رخ نموده است. چنانکه آن را در خلال بررسی زندگی امام صادق (ع) به وضوح درخواهیم یافت
ادامه مطلب

تولد پیامبر نور ورحمت

 

نوع مطلب :فرهنگی ،مناسبت ها ،مقالات ،

نوشته شده توسط:

نوشته:فرزانه نیکوبرش

شهر مکه در ظلمت و سکوت سنگینی فرو رفته بود و اثری از حیات وفعالیت به چشم نمی خورد، تنها ماه، مطابق معمول آرام آرام از پشت کوههای سیاه اطراف، بالا آمده و شعاع کمرنگ و لطیف خود را بر روی خانه های ساده و خالی از تجمل و همچنین ریگزارهای دور شهر، پهن می کرد.

کم کم شب از نیمه گذشت و نسیم لذت بخش و مطبوعی سرزمین تفتیده حجاز را فرا گرفت و آن را برای مدت کوتاهی آماده ی استراحت ساخت، ستارگان هم در این هنگام به این بزم بی ریا رونق و صفا بخشیده و به روی ساکنان شهر مکه لبخند می زدند!


ادامه مطلب

مشارکت وهمکاری حضرت رسول (ص) در خانه

 

نوع مطلب :فرهنگی ،مناسبت ها ،مقالات ،

نوشته شده توسط:

نوشته:فرزانه نیکوبرش

بسیاری از آقایان کار در منزل و انجام کارهای شخصی در خانه را عار و ننگ می دانند و این نوع کارها را کار زنانه تلقی
 می کنند، و یا این که بیشتر به امور اجتماعی و اداری مشغول و از خانه و خانواده غافل هستند. در حالی که پیامبر(ص)  بخشی از وقت منزل را به خانواده اختصاص می داد.در این وقت به صحبت های همسرش توجه می نمود، به امور فرزندانش می رسید. وقتی که اشرف مخلوقات عالم، شیر گوسفند را خودش می دوشد، کفش هایش را تعمیر می کند و لباسش را می دوزد، مرد مسلمان هیچ بهانه ای برای رفتارهای غیرمنطقی در خانه ندارد.


ادامه مطلب

مرز دوستی هادر نگاه امام صادق (ع)

 

نوع مطلب :حدیث روزها ،

نوشته شده توسط:

حفظ روابط با دوستان ، جزو خصوصیات ایشان بود اما این روابط هم به صورت افراطی و عقده‌گون و به هر قیمتی صورت نمی‌گرفت. به عنوان مثال شخصی که همیشه در کنار امام صادق علیه السلام حرکت می‌کرد و در نظر مردم "رفیق امام صادق" بود روزی از غلام خود خشمیگین شد و به او فحش مادر داد. امام صادق علیه السلام با عبارات زیر رابطه دوستی خود را با او به هم زدند:

«سبحان اللَّه! به مادرش دشنام مى‏دهى؟! به مادرش نسبت كار ناروا مى‏دهى؟! من خیال مى‏كردم تو مردى باتقوا و پرهیزگارى . معلومم شد در تو ورع و تقوایى وجود ندارد.».

منبع: کافی، ج4، ص82پیتزای پیاز

 

نوع مطلب :آشپزی ،

نوشته شده توسط:

مواد لازم : برای دو نفر

 پیاز

 1 کیلوگرم

 روغن مایع

 3 تا 4 قاشق سوپخوری

پنیر مخصوص پیتزا

 200 گرم

 سس پیتزا

 1 لیوان

 خمیر پیتزا

 500 گرم
ادامه مطلب

شخصیت شناسی همسر از مد موی سر

 

نوع مطلب :فرهنگی ،اجتماعی و خانواده ،مقالات ،

نوشته شده توسط:

یک روز فرق وسط مد روز می‌شود و روز دیگر بستن فرق و کشیدن مو به بالای سر. اما مد روز هر چه باشد، نمی‌تواند شخصیت اصلی شما را تغییر دهد. به گزارش شبكه تلویزیونی العربیه، 2 جامعه‌شناس آمریكایی در بررسی‌های‌شان دریافته‌اند اکثریت انسان‌ها همیشه ترجیحی برای باز کردن فرق دارند و گاهی حتی اگر به باز کردن فرق‌شان از یک جهت خاص تمایل داشته باشند، باز هم موهای‌ شان با آنها همراهی نمی‌کند و به جهتی که شخصیت‌شان تعیین کرده است مایل می‌شوند
ادامه مطلب

دو دقیقه فراموش نشدنی

 

نوع مطلب :بهداشتی ،روان درمانی ،

نوشته شده توسط:

بر اساس پژوهشی که در همایش سالانه دانشگاه پزشکی ورزشی امریکا ارایه شد، ورزش بسیارکم، حتی به میزان 2 دقیقه در روز، درد ناشی از اختلالات گردن و شانه را در بزرگسالان کاهش می دهد.

در این مطالعه که در دانمارک انجام شد، درد گردن و شانه و همچنین توان عضلات در کارمندان 198 اداره، مورد بررسی قرار گرفت.
ادامه مطلب

رازهای داشتن پوست زیبا

 

نوع مطلب :بهداشتی ،

نوشته شده توسط:

استفاده از ضدآفتاب برای همه افراد در هر سنی ضروری است؛ به طوری که مصرف آنها در همه فصول، حتی در هوای ابری به افراد توصیه می‌‌شود. یادتان باشد که کرم‌های ضدآفتاب قادرند تا ۹۰ درصد از آثار زیانبار نور خورشید پیشگیری کنند اما نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد، مقدار و دفعات مصرف این محصولات است.

اولین گام برای داشتن پوستی سالم و زیبا شست‌وشوی مناسب آن با آب ولرم است؛ اینکه برای چه نوع پوستی باید از چه نوع شوینده‌ای استفاده کنید. متخصصان پوست توصیه می‌کنند که به جای صابون از پن برای شست‌وشوی صورت استفاده شود زیرا پن‌‌ها برخلاف صابون حالت قلیایی ندارند


ادامه مطلب

توصیف پیامبر رحمت در کلام امام علی (ع)

 

نوع مطلب :حدیث روزها ،

نوشته شده توسط:

تنظیم:فرزانه نیكوبرش

امام على علیه السلام در توصیف پیامبر(ص) به خصوصیت های زیبا یی اشاره كرده وفرمودند :

« وَ هُوَ خاتَمُ النَّبیّینَ، أَجوَدُ النّاسِ كَفّا و َاَرحَبُ النّاسِ صَدرا و َأَصدَقُ النّاسِ لَهجَةً و َأَوفَى النّاسِ ذِمَّةً و َأَلیَنُهُم عَریكَةً وَ أَكرَمُهُم عِشرَةً مَن رَآهُ بَدیهَةً هابَهُ و َمَن خالَطَهُ مَعرِفَةً أَحَبَّهُ یَقولُ ناعِتُهُ: لَم اَرَقَبلَهُ و َلا بَعدَهُ مِثلَهُ؛»

« او خاتم پیامبران است. بخشنده ترین مردم بود، سعه صدرش از همه بیشتر (پرحوصله ترین مردم) و راستگوترین و پایبندترین آنان به عهد و پیمان. از همه نرمخوتر بود و رفتارش بزرگوارانه تر. هر كس بدون سابقه قبلى او را مى دید، هیبتش او را مى گرفت و هر كس با او معاشرت مى نمود و او را مى شناخت دوستدارش مى شد و هر كس مى خواست او را وصف كند، مى گفت: نظیر او را در گذشته و حال ندیده ام.»

منبع:بحارالأنوار،ج16، ص190حلم وبردباری امام حسن(ع)

 

نوع مطلب :فرهنگی ،دینی ،مناسبت ها ،مقالات ،

نوشته شده توسط:

تنظیم:فرزانه نیكوبرش

حضرت مجتبی علیه السلام فرزند حقیقی جسم و جان پیامبر صلی الله علیه و آله می‌باشند که مطالعه گفتار و کردارشان درس‌آموز و شناخت‌آور نسبت به قرآن و سنت پیامبرآور است. در اینجا به یکی از درسهای زندگی امام حسن علیه السلام اشاره می‌کنیم که عبارت است از تحمل آزار و تنهایی برای خدا. ما شیعیان جایگاه خاصی برای اهل بیت پیامبر علیهم السلام قائل هستیم.آنان برگزیدگان خدا و تداوم بخش راه جدشان هستند و چراغهای روشن راه خدا هستند. هرچه از قرآن و سنت پیامبر صلی الله علیه و آله برای ما مبهم باشد به کمک گفته‌ها و طرز زندگی آنها برایمان روشن می‌شود.
ادامه مطلب

بوسه بر حورالعین

 

نوع مطلب :فرهنگی ،مناسبت ها ،

نوشته شده توسط:

مردى به حضور پیامبر صلى الله علیه و آله رسید و پرسید، اى رسول خدا! من سوگند خورده ام كه آستانه در بهشت و پیشانى حورالعین را ببوسم . اكنون چه كنم ؟

پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: پاى مادر و پیشانى پدر را ببوس . (یعنى اگر چنین كنى ، به آرزوى خود در مورد بوسیدن پیشانى حورالعین و آستانه در بهشت مى رسى).


ادامه مطلب

آرامش در آغوش پیامبر(ص)

 

نوع مطلب :دینی ،مناسبت ها ،مقالات ،

نوشته شده توسط:

تنظیم:فرزانه نیكوبرش

روزى یك عرب بیابانى خدمت پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله آمد و حاجتى داشت، وقتى كه جلو آمد روى حساب آن چیزهایى كه شنیده بوده ابهت پیامبر صلی الله علیه و آله او را گرفت و زبانش به لكنت افتاد!

پیامبر صلی الله علیه و آله ناراحت شدند و سۆال كردند: آیا از دیدن من زبانت به لكنت افتاد؟

پیامبر صلی الله علیه و آله او را در بغل گرفتند و طورى عرب را فشردند كه بدنش، با بدن پیامبر صلی الله علیه و آله متصل شد و بدنش بدن آن حضرت را لمس ‍ نمود، آنگاه حضرت فرمودند:  آسان بگیر و آرام باش. از چه مى ترسى؟ من ستمگر نیستم من پسر کسی هستم كه با دست خود از پستان گوسفند شیر مى دوشید، من مثل برادر شما هستم.

منبع:سیره نبوى ص 29.کوکو سیب‌زمینی

 

نوع مطلب :آشپزی ،

نوشته شده توسط:

مواد لازم برای کوکو سیب‌زمینی با گوشت قلقلی

پیاز                             دو عدد

روغن                         یک فنجان

سیب‌زمینی               شش عدد ریز

تخم‌مرغ                     سه عدد


ادامه مطلب

تاثیر خواب منظم بر آرامش

 

نوع مطلب :بهداشتی ،مقالات ،

نوشته شده توسط:

داشتن خواب خوب و کافی برای حفظ سلامت جسم و روان انسان ضروری است و کیفیت زندگی شخصی و اجتماعی او را نیز بهبود می‌بخشد.

کارشناسان سلامت تاکید دارند که با رعایت کردن سه قانون ساده می‌توانید هم خواب خوبی داشته باشید و هم از مزایای آن برای حفظ سلامت خود بهره‌مند شوید.


ادامه مطلب 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic