تقویت ارتباط عاطفی در خانواده

 

نوع مطلب :اجتماعی و خانواده ،جشنواره وهمایش ،مقالات ،خبر ،

نوشته شده توسط:

گوش دادن، ابراز احساسات و بیان صریح خواسته‌ها از راهکارهای تقویت یک ارتباط عاطفی است.

شکوه نوابی نژاد ، استاد دانشگاه و روانشناس خانواده در نشست راه های برقراری ارتباط و پیشگیری از طلاق عاطفی با بیان اینکه تحقیقات نشان می دهد که ریشه بسیاری از سوء تفاهم ها و مشکلات زناشویی در ناتوانی زوج ها در برقراری یک ارتباط سالم است اظهار داشت: زوج های مشکل دار به جای بیان صریح احساسات خود به یکدیگر حمله می کنند و یا به طور غیر مستقیم و روش های ناسالم مشکلات خود را بیان می کنند که این موضوع به افسردگی در زندگی و نهایتا به پدیده طلاق عاطفی می انجامد.

وی در ادامه با بیان اینکه جوانان بیشتر با هدف تغییر در طرف مقابل ازدواج می کنند اما کمتر به این موضوع دست می یابند افزود: از مهمترین مشکلات ارتباطی زوج ها، عدم شناخت و آگاهی از مهارتهای حل مساله است.همچنین توانایی ایجاد ارتباط و صحبت کردن یک ویژگی ناهماهنگ انسانی است و حرف زدن به معنی تبادل نظر و در میان گذاشتن دیگاه ها افکار، احساسات و تصمیم برای اقدام عملی است.

وی در خصوص مهارتهای اساسی در ارتباط به گوش دادن، ابراز احساسات و خواسته ها و تقویت متقابل اشاره کرد و گفت: ذهن خوانی، مرور ذهنی، نصیحت کردن، یکی به دو کردن، توجه به صدا و نه چهره، جرو بحث و مخالفت از جمله موانع گوش کردن است.

این استاد دانشگاه با اعتقاد بر اینکه گوش دادن فعال جنبه درمانی دارد گفت: شناسایی احساسات، نامگذاری، توصیف وقایع و خواسته ها، و روش جایگزین مراقبت از خود از جمله اقداماتی است که برای ابراز احساسات در میان زوج های جوان توصیه می شود.

نوابی نژاد به ایجاد خوشی های جدید و تقویت متقابل کارهای خوشایند طرف مقابل اشاره کرد و گفت: به کار نبردن کلمات قضاوت آمیز، پرهیز از پیام های "تو" ، پرهیز از مقایسه منفی و استفاده از پیام کامل اصول ارتباطات سالم هستند.

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic