میهمان‌های ناخوانده منازل ایرانیان

 

نوع مطلب :خبر ،

نوشته شده توسط:

در حال حاضر روابطی در اینترنت شكل می‌گیرد كه واقعی نیست و از كنترل والدین هم خارج است و این روابط گاه به ازدواج‌های شومی میانجامد و سبب اختلال در روابط اجتماعی می‌شود.

مدیركل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی كشور گفت: شیوع هرزه‌گردی در اینترنت بالاست و حتی مشاهده می‌شود، افرادی كه برای انجام كارهای دیگری به اینترنت مراجعه می‌كنند، سری هم به سایت‌های مستهجن می‌زنند كه این موضوع آمار بازدید از این سایت‌ها را فوق‌العاده افزایش داده است.

دكتر فرهاد اقطار در پنل "پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نوپدید" در دومین روز جشن ملی توانمندسازی، با اشاره به علل بروز اعتیاد در كشور گفت: پژوهشی كه در این زمینه انجام شد، نشان می‌دهد، بر خلاف تصورات اولیه، لذت طلبی، كنجكاوی و اختلالات روانی بیشترین دلایل شیوع اعتیاد در سنین جوانی و نوجوانی را تشكیل می‌دهند.

ماهواره، موبایل و اینترنت، میهمان‌های ناخوانده منازل ایرانیان

تاثیر تلویزیون در مهاجرت از روستاها به شهرها، فرار دختران و بروز خودكشی‌ها در برخی استان‌ها

وی با اشاره به رسانه‌های نوین از قبیل ماهواره، موبایل و اینترنت، این رسانه‌ها را میهمان‌های ناخوانده منازل ایرانیان دانست و خاطر نشان كرد: در حال حاضر تلویزیون از پدر و مادر كودكان هم به آنان نزدیك‌تر است و قطعا تاثیر تلویزیون بر روی خانواده بسیار زیاد است و منجر به ظهور آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

مدیركل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی كشور افزود: از جمله آسیب‌های اجتماعی تلویزیون می‌توان به خیال پردازی، كاهش روابط اجتماعی، خشونت، تغییر ارزش‌ها، تغییر عقاید، تاثیرات سیاسی و جایگزینی روابط بین افراد خانواده اشاره كرد.

وی با اشاره به برنامه‌های تلویزیون گفت: در این برنامه‌ها آپارتمان‌های 300 متری و وجود 2 تا 3 خودرو در حیاط هر خانه به نمایش گذارده می‌شود، این در حالیست كه این موارد با واقعیت‌های زندگی در تعارض است. تلویزیون در مهاجرت از روستاها به شهرها، فرار دختران و بروز خودكشی‌ها در برخی استان‌ها موثر است.

اقطار در ادامه با اشاره به عوارض منفی استفاده از تلفن همراه، عنوان كرد: كاهش تعاملات اجتماعی، تزلزل ارزش‌ها، ظهور تخلفات سایبری، كاركرد مخرب بلوتوث، پیامك‌های مستهجن و عدم كنترل نوجوانان و دوست یابی از كاركردهای منفی تلفن همراه است.

 

خیال پردازی‌های سیندرلایی با واقعیت‌های جامعه تناسبی ندارد

 

مدیركل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی در ادامه با اشاره به داستان‌های كارتون‌های موجود در بازار نیز گفت: روابطی كه در این انمیشین‌ها به تصویر می‌كشند، آموزش دوست‌یابی از سنین كودكی است و این موضوعی است كه در سیستم‌های آموزشی و از طریق یادگیری مهارت‌های زندگی هم رفع نمی‌شود و فاجعه ایجاد می‌كند.

اقطار در ادامه با بیان اینكه خیال پردازی‌های سیندرلایی با واقعیت‌های جامعه تناسبی ندارد، گفت: در حال حاضر قیمت عروسك‌های دارا و سارا و اسباب بازی‌ها در بازار 40 تا 50 هزار تومان است و در عین حال سایر عروسك‌ها هم دارای ظاهر نامناسبی هستند.

مدیركل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی در ادامه خاطر نشان كرد: در حال حاضر هفت هشت سال نخست زندگی را برای آموزش از دست می‌دهیم و سپس می‌خواهیم مهارت‌های زندگی را آموزش دهیم.

 

فرهنگ استفاده از اینترنت به كشور منتقل نشده است

اقطار در ادامه با بیان اینكه فرهنگ استفاده از اینترنت به كشور منتقل نشده است،‌ تصریح كرد: در حال حاضر روابطی در اینترنت شكل می‌گیرد كه واقعی نیست و از كنترل والدین هم خارج است و این روابط گاه به ازدواج‌های شومی می‌انجامد و سبب اختلال در روابط اجتماعی می‌شود.

وی در ادامه با تاكید بر افزایش نرخ بروز آسیب‌های نوپدید در كشور گفت: بدین ترتیب آموزش‌های نامناسب خارج از سن در جامعه انتقال می‌یابد. بلوغ زودرس اتفاق می‌افتد و حتی در حال حاضر مشاهده می‌شود كه آموزش مصرف مواد مخدر هم در اینترنت یافت می‌شود.

 

مدیركل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی در ادامه با اشاره به بازی‌های رایانه‌ای خشونت‌آمیز، اظهار كرد: این بازی‌ها حتی آن تعدادشان هم كه تولید داخل است، بسیار خشونت آمیز هستند و آرامش بخش نیستند. این بازی‌ها به كودكان القاء می‌كنند كه حتما باید برنده شوند و این امر باعث افزایش بروز خشونت در جامعه می‌شود.

 

 ترویج شیطان پرستی در برخی استان‌ها

اقطار در ادامه با اشاره به جریان‌های نوظهور معنویت گرا در جامعه نیز گفت: این جریان‌ها در شهرهای كوچك در قالب صورت‌هایی مانند دراویش تجلی می‌یابد، اما در حال حاضر مشاهده می‌شود كه در استان‌های بزرگ كتاب‌هایی به فروش می‌رسد كه اوشن، معنویت هندی، معنویت آمریكایی و شیطان پرستی را ترویج می‌كنند.

او در ادامه با اشاره به وجود شیطان پرستی‌های سنتی در استان‌هایی نظیر كردستان ایران و جنوب، گفت: در حال حاضر مشاهده می‌شود كه شیطان پرستی‌های نوین در قالب نمادهایی نظیر 666 در خیابان‌ها تجلی می‌یابد و یا در قالب آویز گردن توسط كودكان و نوجوانان استفاده می‌شود. سینمای ماورا هم فلسفه‌های سیاسی خاصی را بروز می‌دهد و اینها همه لزوم پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در كشور را افزایش می‌دهد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات