بررسی عملكرد عفاف و حجاب در سازمان تبلیغات اسلامی

 

نوع مطلب :خبر ،زن،حجاب و عفاف ،

نوشته شده توسط:

سازمان تبلیغات اسلامی یکی از نهادهای مسئول در قانون گسترش فرهنگ حجاب و عفاف است که 12 مسئولیت را به‌ منظور فرهنگ‌سازی حجاب بر عهده دارد، فعالیت 150 سایت و 10 نشریه ویژه حجاب و تلاش برای افتتاح پژوهشکده حجاب از اقدامات این سازمان است.

قانون گسترش فرهنگ حجاب و عفاف در 13 دی سال 84 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید که بر اساس آن 26 سازمان و وزارتخانه موظف به گسترش فرهنگ حجاب و عفاف هستند و بر این اساس وظایف مختلفی برای هر کدام از این سازمان‌ها تعیین شده است.
سازمان تبلیغات اسلامی یکی از نهادهای مسئول در قانون گسترش فرهنگ حجاب و عفاف است و بر این اساس 12 مسئولیت بر عهده این سازمان قرار گرفته است
از این رو عملکرد سازمان تبلیغات اسلامی را در راستای اجرای 12 وظیفه‌ای که بر عهده دارد، بررسی کرده‌ایم.
وظایفی که بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی در راستای گسترش قانون حجاب و عفاف قرار دارد عبارتند از؛
1 - تقویت نظام تبلیغ دینی در 2 عرصه سنتی و مدرن در تعمیق فرهنگ عفاف و حجاب.
2 - آسیب شناسی و مطالعه توسعه فرهنگ عفاف و حجاب در نظام تبلیغی دینی و ایجاد نوآوری در این زمینه.
3- تبیین و تبلیغ جاذبه‌ها و دافعه‌های برخی مسائل در مورد نحوه پوشش و حجاب و گسترش حیا و عفت در خانواده‌ها.
4- تأکید بر اقدامات فرهنگی - تبلیغی به ویژه بهره‌گیری از توانمندی‌های رسانه‌ای و نیروی انسانی مبلّغ - با هدف فرهنگ سازی مثبت در زمینه توسعه فرهنگ عفاف و حجاب.
5 - تولید محصولات فرهنگی، هنری - سینمایی، نمایش، تجسمی، کتاب و رمان برای کودکان و بزرگسالان در زمینه بسط فرهنگ عفاف و حجاب (توسط حوزه هنری).
6- توسعه فضای پرسش و پاسخ مانند برگزاری میزگرد و انجام مناظره در زمینه فرهنگ عفاف و ضوابط شرعی حجاب با بکارگیری ابزارهای مختلف تبلیغی.
7- برگزاری مسابقات فرهنگی - هنری و علمی با هدف جهت‌دهی به افکار نسل جوان با موضوع حجاب و عفاف و نظرسنجی‌ از شرکت کنندگان در تهیه طرح‌ها و برنامه‌های مناسب در این زمینه.
8- تأسیس پژوهشکده توسعه فرهنگ حجاب و عفاف (با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری).
9- توزیع کتاب تألیف شده در زمینه بسط فرهنگ عفاف در فروشگاه‌های کتاب شهر سازمان تبلیغات اسلامی.
10- نشان دادن اثرات منفی فرهنگ مبتذل و غیر اخلاقی غرب در زندگی اجتماعی و فردی نوجوانان.
11- بیان مناسب آیات و روایات دینی در مورد رعایت نگاه، ‌رفتار و گفتار با در نظر گرفتن مختصات جنسی زن و مرد.
12- ارائه مطالب ارزشی، فرهنگی و جذاب در سالن‌های انتظار فرودگاه‌ها، راه‌آهن، پایانه‌های زمینی، تابلوهای الکترونیکی، میادین و چهارراه‌ها

------------------------------------------------------------------------------------
بیشتر از توان سازمان برای گسترش فرهنگ حجاب و عفاف تلاش کرده‌ایم
------------------------------------------------------------------------------------

فرزانه نیکو برش، مشاور امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی در گفت‌و‌گو با فارس در‌خصوص عملکرد سازمان تبلیغات اسلامی در راستای گسترش قانون حجاب و عفاف اظهار داشت: سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت‌های خود در جهت گسترش قانون حجاب و عفاف و در راستای وظایفی که بر عهده دارد را به طور کامل انجام داده‌ است و باید گفت که بیشتر از ظرفیت‌های سازمان در این حوزه تلاش کرده‌ایم.

وی افزود: به عنوان مثال در بحث تقویت نظام تبلیغ دینی در دو عرصه سنتی و مدرن و در تعمیق فرهنگ عفاف و حجاب، نیروهایی در زمینه علوم اسلامی تربیت شده‌اند و در دبیرستان‌های علوم و معارف صدرا فعالیت می‌کنند.

مشاور امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه طرح آشنایی با فلسفه حجاب را در دبیرستان‌ها برای دانش‌آموزان برگزار می‌کنیم، گفت: برگزاری نشست‌های تخصصی با مدیران و معلمان پرورشی مدارس و ایجاد کارگاه‌های آموزشی حجاب و عفاف برای دانش آموزان کشور از سایر اقدامات این سازمان در زمینه گسترش فرهنگ حجاب و عفاف است.

--------------------------------------------------------------
برپایی 60 دوره کارگاه حجاب و عفاف در سراسر کشور
--------------------------------------------------------------

وی ادامه داد: دوره‌های حجاب و عفاف برای اقشار مختلف تأثیرگذار از جمله دبیران پرورشی و مبلغان برگزار می‌شود و تا کنون 60 دوره کارگاه حجاب و عفاف در سراسر کشور برگزار شده است.
نیکو برش بیان کرد: سال گذشته سامانه پاسخگویی گفتمان‌ها را به منظور پاسخگویی به سؤالات و شبهات افراد در زمینه حجاب و عفاف افتتاح کردیم همچنین مراکز مشاوره و پاسخگویی به سؤالات افراد در زمینه حجاب و عفاف به صورت اینترنتی راه‌اندازی شده است.
وی با اشاره به اینکه سازمان تبلیغات اسلامی در تمام محورهای تعیین شده فعالیت‌های بسیاری را انجام داده است، افزود: در حوزه وظایف تعیین شده بسترسازی مناسبی را به منظور گسترش فرهنگ حجاب و عفاف انجام داده‌ایم.
----------------------------------------------------------
فعالیت 150 سایت و 10 نشریه ویژه حجاب و عفاف
----------------------------------------------------------
مشاور امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی اضافه کرد: در محور تأکید بر اقدامات فرهنگی ـ تبلیغی به ویژه بهره‌گیری از توانمندی‌های رسانه‌ای و نیروی انسانی مبلغ با هدف فرهنگ سازی مثبت در زمینه توسعه فرهنگ عفاف و حجاب اقدامات مختلفی را انجام داده‌ایم و تاکنون بیش از 150 سایت، وبلاگ و 10 نشریه مختلف را ایجاد کرده‌ایم که در زمینه حجاب و عفاف فعالیت می‌کنند.

نیکو برش گفت: در محور تولید محصولات فرهنگی، هنری ـ سینمایی، نمایش، تجسمی، کتاب و رمان برای کودکان و بزرگسالان در زمینه بسط فرهنگ عفاف و حجاب (توسط حوزه هنری) اقداماتی همچون اعزام مبلغ به شهرهای مختلف به منظور گسترش فرهنگ حجاب و عفاف را انجام داده‌ایم و از طریق حوزه هنری جشنواره فیلم و نمایشگاه‌های مختلف عکس را با موضوع حجاب و عفاف برگزار کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه در محور توسعه فضای پرسش و پاسخ مانند برگزاری میزگرد و انجام مناظره، گفتمان‌های دانشجویی، دانش‌آموزی و مسجد محوری را برگزار کرده‌ایم، تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار تاکنون یک هزار و 687 گفتمان حجاب و عفاف را برگزار کرده‌ایم همچنین کارگاه‌هایی ویژه اساتید به منظور انتقال مفاهیم به مخاطبان سازماندهی شده است.

--------------------------------------------
‌پژوهشکده حجاب و عفاف در راه است
--------------------------------------------

نیکو برش اضافه کرد: یکی از محورهایی که در قانون گسترش حجاب و عفاف بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی قرار داشت، افتتاح پژوهشکده حجاب و عفاف بود که مقدمات آن در حال انجام است همچنین سایت پژوهشکده هم‌اکنون در زمینه حجاب و عفاف فعالیت می‌کند.

مشاور امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی افزود: در زمینه کتب با بحث کتاب‌شهرها به بیان ضرورت حجاب و عفاف و احکام مرتبط با آن پرداخته‌ایم.
نوآوری در توسعه فرهنگ حجاب و عفاف تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است و هنوز هم روش‌های سنتی و کلیشه‌ای برای جذب جوانان به سمت حجاب اتخاذ می‌شود.
ارائه مطالب ارزشی، فرهنگی و جذاب در سالن‌های انتظار فرودگاه‌ها، راه‌آهن، پایانه‌های زمینی، تابلوهای الکترونیکی، میادین و چهارراه‌ها یکی دیگر از وظایفی است که برای گسترش فرهنگ حجاب و عفاف بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی قرار گرفته است
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic