مشكلات خوابگاه های دانشجویی

 

نوع مطلب :مقالات ،خبر ،

نوشته شده توسط:

آنقدر دغدغه قبولی و شکستن سد کنکور را داری که وقت کمتری برای فکر کردن به مشکلات و مصائب خوابگاه باقی می‌ماند. البته علت دیگری هم وجود دارد آن هم خواب خوش انتقالی گرفتن و جابجایی و دست آخر جمله " یک کارش می‌کنیم و حالا بگذار قبول شویم تا بعد...".

علی رغم ابلاغ آیین نامه‌ای انتقالی دانشجویان دختر به محل سکونت و یا نزدیکترین شهر محل سکونتشان هنوز هم دانشجویان دختر زیادی هستند که با رویای انتقالی به دانشگاه های شهرهای مختلف می روند و به علت عدم دریافت انتقالی مجبور می شوند چند سالی را در خوابگاه های دولتی و آزاد و یا خانه های مجردی اقامت کنند.

همواره مشكلات زندگی خوابگاهی كه به عنوان مهم ترین معضلات دانشجویان شهرستانی محسوب می گردد، موجب ایجاد بحث ها و اظهارنظرهای گوناگونی در میان صاحبنظران و مهم تر از همه مسئولین دانشگاهی شده است.

شهریه بالا امکانات پایین مشکل جدی دانشجویان خوابگاه های دولتی و آزاد

بنا بر اظهار نظر برخی از دانشجویان خوابگاه متعلق به خود دانشگاه آزاد برای هر ترم بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان دریافت می كنند.

پانسیون ها هم كه حالت نیمه خصوصی دارند دو نوع هستند، یك نوع آن زیر نظر دانشگاه است كه برای هر ترم از هر دانشجو ۲۶۰ هزار تومان دریافت می شود و نوع دیگر پانسیون ها كه توسط نیروی انتظامی فراهم شده و دانشجویان سراسری و آزاد توأمان سكونت دارند، ۱۵۰ هزار تومان پول پیش می گیرند و ترمی ۶۰ هزار تومان از هر دانشجو دریافت می كنند.

به گفته برخی از دانشجویان علی رغم شهریه های بالایی که از دانشجویان دریافت می شد اغلب خوابگاه ها فضای کوچکی داشته و دانشجویان زیادی در اتاق ها ساکن می شوند و به این ترتیب به دلیل شلوغی محیز عملا درس خواندن در طول روز غیر ممکن بوده و برخی از دانشجویان مجبور هستند شب ها درس بخوانند.

البته با وجودیکه این مشکل معمولا در خوابگاه های دولتی بیشتر دیده می شود اما به تجربه ثابت شده كه استقبال خانواده ها از خوابگاه های دولتی به مراتب بیشتر از خوابگاه های خصوصی و خانه های مجردی برای فرزندانشان است، چراكه خانواده می خواهد به امنیت فرزندش دلگرم باشد.

به نظر می رسد در خوابگاه های خصوصی و نیمه خصوصی كه بیشتر متعلق به دانشجویان دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه ها است، به دلیل نبود نظارت ها و یا كمبود و نبود بودجه بارها حوادث تلخی مانند ترکیدن لوله ها، آبگرمکن، خرابی شوفاژ و ... روی داده است.

مشکلات اخلاقی و امنیتی مهمترین معضل خانه های مجردی دانشجویی

همایون مقیمی به صراحت امنیت اخلاقی و روانی خانه های مجردی دانشجویی و حتی خوابگاه های خصوصی را رد كرده و می گوید: مشكلات فردی در قالب ترس، حسادت، عدم كنترل خود (بی خوابی و یا پرخوابی) و... در دانشجویان نمود پیدا می كند. مشكلات بین فردی در قالب ناسازگاری، عدم پذیرش یكدیگر و مشكلات مادی بین فردی ظاهر می شوند.»

این روانشناس سؤاستفاده های مالی و عاطفی را از شایع ترین مشكلات دانشجویی طی دوران زندگی خوابگاهی عنوان كرده و می گوید: «با توجه به این كه جوان از خانه دور افتاده و دیگر نمی تواند خیلی از مسائلش را با خانواده خود طرح كند، مورد سوءاستفاده از سایرین قرار می گیرد.

این روانشناس در مجموع متذكر می شود اشتباه فاحش والدین این است كه برای فرزندشان خانه مجردی می گیرند، بنده به عنوان یك آسیب شناس توصیه می كنم هرگز چنین نكنید.

 

اما راه حل چیست؟

از آنجا که دانشجویان خوابگاهی در فضای دوری از خانواده و بروز مشكلات روحی، دانشجویان نیازمند فضای آرام و ساكتی می باشند كه بتوانند با استفاده از فضای ایجاد شده از خستگی خود بكاهند و همچنین از این فضا برای مطالعه و مشغول كردن خود به درس خواندن استفاده كنند. نبود این فضا و اسكان تعداد زیادی دانشجو در اتاق های كوچك یكی از بزرگ ترین معضلات این دانشجویان محسوب می گردد.

بنابراین بهتر است مسئولین در پذیرش دانشجویان شهرستانی تامل بیشتری نمایند و یا فضای خوابگاه ها را افزایش دهند.

بهداشت خوابگاه ها که از نظر دانشجویان حلقه مفقوده برنامه ریزی هاست و همچنین كمبود امكانات خوابگاه نیز از دیگر مشکلات مهم دانشجویان محسوب می شود که بهتر است است مسئولین در قبال شهریه های که بابت خوابگاه از دانشجویان دریافت می کنند تمهیداتی نیز جهت کاهش این معضلات بیندیشند.

 

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات