بالا رفتن سن ازدواج جوانان

 

نوع مطلب :اجتماعی و خانواده ،خبر ،

نوشته شده توسط:

مدیركل امور تربیتی سازمان ملی جوانان با بیان اینكه بیش از 12 میلیون نفر از جمعیت جوان كشور در سن ازدواج قرار دارند، گفت: متولدین دهه 60 ، بیشترین متقاضیان ازدواج هستند .

سید مهدی صدری" افزود: اگرچه میزان ازدواج در كشور، در طول 30 سال گذشته در مقایسه با قبل از انقلاب افزایش یافته، اما افزایش انتظارات خانواده ها از جوانان، موجب كند شدن روند تشكیل خانواده در میان این قشر شده است.
وی، افزایش انتظارات خانواده ها را موجب افزایش سن ازدواج جوانان دانست و اضافه كرد: اكنون سن ازدواج در میان جوانان، به بالای 30 سال رسیده است كه این امر آسیب های جدی برای جامعه و خانواده همراه دارد.
مدیركل امور تربیتی سازمان ملی جوانان در عین حال گفت: امید به ازدواج برای دختران بالای 30 سال كاهش یافته است چرا كه این گروه سنی، گزینه ای برای انتخاب همسر ندارند.
صدری تاكید كرد ازدواج و تشكیل خانواده، تنها راه مصون ماندن جامعه از برخی معضلات و آفت های اجتماعی است و از این رو، تمام سیاست های دولت و مسوولان باید در جهت تشویق و ترغیب جوانان به ازدواج باشد.
وی گفت: نوجوانان و جوانان امروز به دلیل هوش و گیرایی زیاد و نیز دسترسی آسان به فناوری های نوین، بیش از گذشته در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند.
مدیركل امور تربیتی سازمان ملی جوانان افزود: توقعات اقتصادی و فرهنگی، مقاومت های اجتماعی، چشم و هم چشمی، بالا رفتن میزان تحصیلات و تغییر نگرش جوانان نسبت به ازدواج باعث شده است تا سن ازدواج افزایش یابد.
صدری با بیان اینكه یك پسر جوان پس از دریافت مدرك كارشناسی و گذراندن دوره سربازی، حداقل 24 سال سن خواهد داشت و نمی تواند در چنین سنی از لحاظ اقتصادی قوی باشد، گفت: جامعه و خانواده ها به این امر واكنش منفی نشان می دهند و معتقدند پسری كه می خواهد تشكیل خانواده بدهد باید شغل، مسكن و درآمد مناسبی داشته باشد.
وی افزود: این در حالی است كه جامعه كارشناسی معتقد است داشتن وضعیت اقتصادی خوب، تنها گزینه درست و تاثیرگذار در امر ازدواج نیست.
مدیر كل امور تربیتی سازمان ملی جوانان در عین حال گفت: آمار نشان می دهد جوانانی كه از لحاظ اقتصادی قوی هستند، تمایل كمتری به تشكیل خانواده نشان می دهند.
وی با یادآوری وظیفه سیاستگذاری و برنامه ریزی سازمان ملی جوانان ادامه داد: با توجه به اینكه موضوع ازدواج جوانان، متولی خاصی در كشور ندارد، سازمان ملی جوانان در نقش بستر ساز، حمایتی و تسهیل گر وارد عمل شده و با همكاری تشكل های مردم نهاد و بخش خصوصی، فعالیت هایی را در این زمینه آغاز كرده است.
وی اظهار داشت: توانمندسازی جوانان از لحاظ شغلی، انتخاب همسر مناسب، روش تحقیق، روش خواستگاری، شناخت شخصیت خانواده، قیاس توانمندیهای فرد مقابل با خود برای جوانانی كه در آستانه ازدواج قرار دارند و روش های تحكیم بنیان خانواده برای جوانانی كه پنج سال از زمان تشكیل زندگی مشترك آنها می گذرد، از اقدامات است كه در دستور كار این سازمان قرار دارد.
صدری یادآور شد ایجاد فرهنگ های خود ساخته در جامعه باعث شده است برخی جوانان، تن به ازدواج و تشكیل خانواده ندهند و چنانچه شرایط ازدواج نیز برای آنان تامین شود، در ازدواج خود موفق نخواهند بود.
وی تاكید كرد آسان گرفتن ازدواج به عنوان یك سنت حسنه باید از طریق آموزش و پرورش، دانشگاه، رسانه های جمعی، صدا و سیما و مطبوعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 در بین جوانان فرهنگ سازی و نهادینه شود.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic