افتتاح حساب ذخیره ازدواج جوانان

 

نوع مطلب :خبر ،

نوشته شده توسط:

مدیر کل دفتر ساماندهی امور جوانان گفت: افتتاح حساب ذخیره ازدواج جوانان که کاملتر از حساب آتیه است در آیین نامه صندوق ازدواج جوانان پیش بینی شده و سازمان ملی جوانان تصویب آن را در هیئت دولت پیگیری می کند.

علیرضا مختاری گفت: افتتاح حساب ذخیره ازدواج در قانون تسهیل ازدواج جوانان نیامده ولی در آیین نامه اجرایی این قانون پیش بینی شده است. این پیشنهاد یک بار در کمیسیون اجتماعی هیئت دولت رای نیاورد ولی دوباره با وجود اینکه پیگیری آن بر عهده سازمان ملی جوانان نبوده ولی ما تصویب آن را پیگیری می کنیم.

وی با اشاره به اینکه این حساب برای متولدان و تمامی افرادی که در سنین مختلف زیر 25 سال قرار دارند باز می شود گفت: در این حساب سهمی را خود فرد و سهمی را دولت واریز می کند که بعد از ازدواج در اختیار فرد قرار می گیرد در صورتی که فرد در سنین کمتر از 25 سال ازدواج کند سهم دولت تا سن 30 سالگی واریز می شود ولی در صورتی که با تاخیر ازدواج کند سهم دولت در سالهای واریز شده برداشت می شود و فقط فرد می تواند مبلغی را که خود واریز کرده دریافت کند.

به گفته وی، حساب ذخیره ازدواج جوانان کامل تر از حساب آتیه فرزندان است.

مدیر کل ساماندهی امور جوانان در مورد علت تهیه نشدن آیین نامه اجرایی قانون تسهیل ازدواج جوانان گفت: در این زمینه مقصر دستگاه متولی بوده چرا که به سازمان مدیریت وقت ابلاغ شده بود. البته هم اکنون آیین نامه صندوق ذخیره ازدواج در صحن کمیسیون اجتماعی دولت در حال بررسی است.

اجرای قانون تسهیل ازدواج منوط به تصویب اساسنامه صندوق ازدواج است

وی با اشاره به اینکه آذرماه سال گذشته دولت مصوبه ای را به تصویب رساند که براساس آن  سازمان ملی جوانان به عنوان متولی تدوین آیین نامه اجرایی قانون تسهیل ازدواج جوانان معرفی شد افزود: قانون تسهیل ازدواج زمانی اجرایی می شود که ماده یک آن به اجرا در بیاید و در ماده یک نیز تصریح شده است که باید اساسنامه صندوق اندوخته جوانان شامل ماهیت، ارکان و منابع صندوق به مجلس ارائه شود.

وی ادامه داد: ماده 1 این قانون می گوید آیین نامه اجرایی قانون تسهیل ازدواج پس از تدوین اساسنامه صندوق ازدواج توسط دولت تهیه شود و به نوعی از نظر حقوقی مواد دیگر این قانون ماهیت اجرایی ندارد تا زمانی که اساسنامه صندوق تدوین شود.

مختاری تصریح کرد: البته استعلامی از معاونت حقوقی رئیس جمهور گرفته ایم و منتظر جواب نامه هستیم که آیا اجرای بقیه مواد قانون منوط به تدوین و تصویب اساسنامه است یا خیر. البته منوط بودن این مسئله در متن صریح قانون آمده ولی با این حال استعلام را گرفته ایم و اگر منوط شود باید قطعا ابتدا ماده 1 اجرایی شود.

صندوق مهر رضا الحاق صندوق ازدواج جوانان را نمی پذیرد

 

وی تاکید کرد: پیشنهاد سازمان ملی جوانان این بود که با توجه به ظرفیتی که صندوق مهر رضا در کشور ایجاد کرده است این صندوق مبنای اجرای قانون تسهیل قرار بگیرد و از طرفی ملحق به قانون تسهیل شود. در جلسات قبلی با صندوق مهر امام رضا مسئولان این صندوق از این موضوع استقبال کردند ولی متاسفانه با تغییر مدیریت دوستان جدید مخالف این هستند که صندوق مهر مبنای اجرای قانون قرار بگیرد که دلیل آن را نمی دانیم.

مختاری اضافه کرد: قرار شد بدون در نظر گرفتن صندوق مهر رضا، سازمان اساسنامه ای برای صندوق ازدواج جوانان پیشنهاد بدهد که در صحن اجتماعی دولت و کارگروه تخصصی در حال بررسی است. سازمان پیشنهاد خود را فرستاده و پیگیری می کند تا به نتیجه برسد اگرچه ما اصرار داریم سریع تر به نتیجه برسد ولی در نوبت رسیدگی است.

وی در مورد ماهیت فعالیت صندوق ازدواج جوانان گفت: برخی از وظایف صندوق در قانون تسهیل ازدواج تصویب شده مانند اینکه از منابع بودجه سواتی از محل صندوق ازدواج به مزدوجین نیازمند مسکن حسب تشخیص کمیته سامان ازدواج وام ودیعه مسکن داده شود.

وی تاکید کرد:  بخشهایی از قانون تسهیل ازدواج جوانان توسط دولت اجرایی شده است البته نه در ذیل قانون بلکه با عناوین دیگر.

مدیر کل ساماندهی امور جوانان گفت: امیدواریم در مراحل بعدی از صندوقهایی موجود در کشور برای اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان استفاده شود چرا که تاسیس صندوق جدید کار ساده ای نیست و ممکن است دولت با آن موافقت نکند.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات