مسایل زنان و واكاوی پیامدهای فمنیسم

 

نوع مطلب :مناسبت ها ،مقالات ،جشنواره وهمایش ،

نوشته شده توسط:

همایش جهانی زنان با موضوع «ره‌آورد جهان اسلام در مسایل زنان و واكاوی پیامدهای فمنیسم» برگزار می‌شود.همایش جهانی زنان با موضوع «ره‌آورد جهان اسلام در مسایل زنان و واكاوی پیامدهای فمنیسم» پنجم و ششم اسفند ماه در تالار علامه طباطبایی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

حجت الاسلام داوود رنجبران ـ معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ـ در نشست خبری دومین همایش جهانی زنان با موضوع «ره‌آورد جهان اسلام در مسایل زنان و واكاوی پیامدهای فمنیسم» با بیان این كه در كارنامه انقلاب اسلامی حضور اندیشمندانه زنان در عرصه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی و نیز جایگاه قابل توجه آنان در مجامع بین‌المللی می‌درخشد، گفت: در غرب زیر عنوان فمینیسم و حقوق زنان، خیانت‌های بسیاری علیه زنان صورت می‌گیرد و عده‌ای فریب خورده در داخل كشور به دنبال ایجاد همان محدودیت‌هایی كه غربی‌ها برای زنان ایجاد می‌كنند، هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه موجی از طرفداران فمنیسم در جهان اسلام به همت استكبار جهانی رقم خورده و ایران نیز از این تهاجمات فرهنگی بی‌بهره نمانده است.

رنجبران با اشاره به تاكید مقام معظم رهبری بر توجه به جایگاه زنان اندیشمند مسلمان، برگزاری دومین همایش جهانی زنان را در راستای تحقق منویات ایشان عنوان كرد و افزود: این همایش دو روزه، پنجم و ششم اسفند ماه به همت دفتر امور خواهران نهاد رهبری در تالار علامه طباطبایی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

وی در ادامه شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای فرهنگی اجتماعی زنان، معاونت امور اساتید و معاونت امور دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و نیز وزارتخانه‌های علوم و تحقیقات و فناوری، بهداشت و درمان، ارشاد و امور خارجه را از جمله همكاران برگزاری این همایش عنوان و اضافه كرد: جامعه الزهرا، جامعه المصطفی، معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، مركز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما و كلیه دانشگاه‌هایی كه در حوزه مطالعات زنان فعالیت داشته‌اند از جمله دانشگاه‌های تربیت مدرس، علامه طباطبایی، تربیت معلم و واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی از دیگر همكاران بر پایی این همایش هستند.

در ادامه این نشست، نیره قوی ـ دبیر این همایش و مسوول امور خواهران نهاد رهبری ـ‌ در سخنانی شفاف‌سازی و تبیین عملكرد غرب پیرامون خشونت علیه زنان طی گزارشی خبری تحلیلی، اعلام محقق نشدن ادعای غربی مبنی بر این كه منجی زنان هستند و رسیدن به مرحله رویگردانی از تفكر فمنیسم و نقد آن، شتاب بخشیدن به روحیه مطالبه‌گری از غرب در وعده‌های دروغین پیرامون حقوق زنان، مطالبه حقوق زن فلسطینی از مدعیان دفاع از حقوق زنان، تهییج روحیه مطالبه‌گری در دانشجویان پیرامون كاربردی كردن آموزه‌های اسلامی در عرصه زنان در دانشگاه‌ها، برگزاری كارگروه‌های تخصصی جهت بررسی پیشنهاد روز جهانی زن در راستای ترویج عفاف و حجاب در ایران و كشورهای اسلامی و تشكیل كارگروه ویژه جهت بررسی پیشنهاد و تنظیم منشور خانواده‌ در كشورهای اسلامی با توجه به منابع موجود داخلی و منشور پیشنهادی قاهره را از مهم‌ترین فعالیت‌های ویژه بر اساس اهداف این همایش برشمرد.

وی همچنین با اشاره به تشكیل سه كارگروه تخصصی در همایش، تصریح كرد: بررسی رد پای فمنیسم در متون درسی دوره دبیرستان و رشته مطالعات زنان و خانواده‌ در دانشگاه در قالب گزارشی جهت انجام اقدامات لازم از سوی مسوولان آموزش عالی و آموزش و پرورش، بررسی چگونگی تاثیرپذیری رسانه‌های تصویری از آموزه‌های فمنیستی و میزان نفوذ آن و بررسی پیامدهای منفی فمنیسم جهت تامین محتوای نمایشگاه شرح وظایف این سه كار گروه تخصصی است.

مسوول دفتر امور خواهران نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به این كه علاوه بر چهارصد مقاله فارسی رسیده به دبیرخانه، قریب به 100 مقاله نیز از 25 كشور خارجی از جمله آمریكا، روسیه، آرژانتین، اندونزی، مصر، اسپانیا، قطر، عمان و بلژیك به دبیرخانه ارسال شده است، اظهار كرد: از میان مقالات خارجی 10 مقاله برتر انتخاب و از صاحبان این مقالات تقدیر خواهد شد.

نیره قوی در ادامه خاطر نشان كرد: ترجمه این 10 مقاله برتر خارجی و نیز مقالات برتر فارسی در قالب كتاب به زودی منتشر خواهد شد.

وی با تاكید بر این كه برگزاری همایش به صورت سالانه چندان ثمر بخش نیست، عنوان كرد: دومین همایش جهانی زنان پس از گذشت شش سال از همایش اول و یا عقبه مطالعاتی قوی و استقبال قابل توجه برگزار می‌شود.

 

دبیر همایش جهانی زنان در سخنانی از سازمان ملل متحد و رییس جمهوری آمریكا سوال كرد: زنان ارتش آمریكا و دیگر كشورهای غربی با گرایش‌های فمنیستی، كشتار مردم بی‌گناه در كشورهای اسلامی را چگونه توجیه می‌كنند؟

وی همچنین خطاب به طرفداران فمنیسم در جهان اسلام و ایران یادآور شد: اگر از عملكرد غرب در قبال زنان آگاه نیستند، ما آمادگی ارائه اطلاعات مستند به شما را داریم و اگر مغرض هستید، بدانید كه راه بازگشت بعد از پدید آمدن معرفت همیشه باز است.

گفتنی است، وزیر بهداشت، رییس مركز امور زنان و خانواده‌ و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از جمله میهمانان این همایش دو روزه هستند.

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات