روش صحیح مصرف غذایی

 

نوع مطلب :بهداشتی ،

نوشته شده توسط:

. پاستاها از کربوهیدرات های پیچیده تشکیل شده اند و انرژی بدن را در طولانی مدت تأمین می کنند. بنابراین ورزشکاران قبل از جلسات ورزشی شان به مصرف آن علاقه نشان می دهند و با این حال باید بدانید که پاستاهای تهیه شده از آرد سفید شاخص گلیسمی بالاتری از پاستاهای تهیه شده از آرد کامل دارند و این شاخص زمانی که پاستاها به مدت طولانی پخته می شوند افزایش می یابد. اگر می خواهید پاستا را به صورت سالم میل کنید از انواع کامل و نیمه کامل آن را استفاده کرده و آن‌ها را به مدت زیاد نجوشانید.


میوه ها و سبزیجات

پوست کندن میوه ها یا آب پز کردن سبزیجاتی مانند هویج و غیره جزو عادت همه برای مصرف این مواد غذایی است. اما برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی آن‌ها بهتر است که با پوست مصرف شوند چون اکثر مواد مغذی آن در پوست یا نزدیک ترین لایه به پوست قرار دارند. علاوه بر این نباید این مواد غذایی را به مدت طولانی در یخچال نگهداری کنید و ترجیحاً آن‌ها را به صورت بخارپز آماده کنید. پختن زیاد و طولانی مدت مواد معدنی و ویتامین های میوه ها و سبزیجات را از بین می برد.

روغن

اگر می خواهید پاستا را به صورت سالم میل کنید از انواع کامل و نیمه کامل آن را استفاده کرده و آن‌ها را به مدت زیاد نجوشانید

خیلی از افراد عادت دارند از هر روغنی برای پخت و پز استفاده کنند. اما تنها برخی روغن ها قابل پخت هستند. برخی روغن ها را نباید داغ کرد و صرفاً باید به صورت خام مصرف شوند.

قبل از استفاده باید در خصوص شیوه مصرف آن‌ها اطلاعات کسب کنید. البته برخلاف باورهای رایج روغن زیتون کم چرب تر از دیگر روغن ها نیست و نباید آن را بی رویه مصرف کرد؛ در واقع کالری همه ی روغن ها یکسان است.

نان

نان در بین مواد غذایی نشاسته ای جا دارد. با این حال کالری آن کمتر از مواد نشاسته ای دیگر مانند برنج و پاستاها است. بنابراین می توان به جای 100 گرم پاستای پخته، 40 گرم نان مصرف کرد. البته همه نان ها ارزش غذایی یکسانی ندارند. نان های صنعتی حاوی قند و همچنین افزودنی ها هستند. نان های سفید از آرد تصفیه شده تهیه شده اند و شاخص گلیسمی بالایی دارند. لازم است در انتخاب و خرید نان دقت شود. نان های سبوس دار مصرف کنید. یادتان باشد که نان برخلاف آنچه گفته می شود به خودی خود باعث چاقی نمی شود. بلکه کره، مربا و انواع مواد غذایی چربی که با نان مصرف می کنید چاق کننده هستند.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات