عاشقانه برخوردکردن در زندگی

 

نوع مطلب :فرهنگی ،اجتماعی و خانواده ،مقالات ،

نوشته شده توسط:

  همسرداری، اصلی دوطرفه است؛ زن و شوهر هر دو باید درست رفتار کنند و جایگاه خود را بشناسند. احترام و خوش‌رفتاری، حق‌شناسی، محبت و وفاداری در حق همسر و شریک‌بودن در غم‌ها و مشکلات او، از نشانه‌های همسرداری نیکو است. چنان‌چه ختم‌الرسل صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم می‌فرمایند: «آگاه باشید، بهترین شما کسی است که نسبت به همسرانش بهتر باشد و من بهترین شما نسبت به همسرانم هستم.» (سنن النبی، ص 150.)

ایشان، خود نمونه اعلای این نوع برخورد بودند و در روایت آمده است که حتی به سایرین نیز می‌فرمودند: «یكدیگر را به رفتار نیك با زنان سفارش كنید.» (محدث نوری، مستدرک الوسایل، ج14، ص253، ح16628.) از منظر رسول گرامی اسلام حضور مرد در خانه تا بدان‌جا اهمیت دارد که فرموده‌اند: «نشستن مرد پیش زن و فرزندنش، نزد خداوند محبوب‌تر است از اعتکاف در این مسجد من.» (وسائل الشیعه، ج۱۵، ص۱۷۵.)

رسول رحمت، آن‌چه مرد باید در خانه انجام دهد را در سه نکته خلاصه می‌کنند؛ سه نکته‌ای که حتی اگر در سرشت و طبیعت او نیست هم باید آن را به دست آورد: «خوش‌رفتارى، گشاده دستى به اندازه و غیرتى همراه با خویشتن‌دارى.» (مستدرک الوسایل، ج 14، ص 253.)

حضرت، این خوش‌رفتاری را در روایت دیگری چنین توضیح می‌دهند: «جبرئیل همواره درباره زنان به من سفارش می‌کرد تا جایی‌که گمان می‌کردم، برای شوهران اُف‌گفتن به زنان جایز نیست. در برخورد با آنان از خدا بترسید، چه اینان با پیمان‌های الهی بر شما حلال شده‌اند و به شکل امانت‌های خدا در خانه‌هایتان به سر می‌برند. آن‌ها به خاطر این‌که همسر، مادران فرزندان، شریک زندگانی و وسیله کامیابی‌تان هستند، به گردن‌تان حقی دارند. نسبت به آنان دلگرم و بامحبت باشید و دل‌هایشان را با محبت به دست آورید تا با شما زندگی کنند. آن‌ها را دشمن ندارید و شکنجه نکنید و آن‌چه را که به عنوان مهریه به آن‌ها داده‌اید، به زور نگیرید.» (مستدرک الوسایل، ج2، ص551.) و در مورد خویشتن‌داری و مقابله با خشم می‌فرمایند: «دوست ندارم مردی را ببینم كه رگ‌های گردن خود را از خشم نسبت به همسرش متورم كرده است و با زنش می‌جنگد.» (ابن سعد، ج8، ص204.)

رفتار مهرآمیز پیامبر با زنان خود تا بدان حد است که در منابع اهل سنت آمده است: وقتی انجشه؛ ساربان، هنگام بازگشت كاروان به مدینه، شترهای حامل زنان را با شتاب به جلو می‌راند، آن حضرت خود را به ساربان رساند و فرمود: «ای انجشه! در حركت‌دادن این شیشه‌های شكننده احتیاط را رعایت كن!» (طبقات الكبرى، ج8، ص 420.)

اما تمام تأکیدات پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم برای مردان نیست، که زنان نیز به قدر مردان به رفتار نیک سفارش شده‌اند: «هر زنی که شوهر خود را بیازارد، خداوند هیچ انفاق و عوض و کار نیکی را نمی‌پذیرد تا او را راضی کند، حتی اگر روزها روزه بگیرد و شب‌ها به عبادت بگذراند و...؛ چنین زنی اولین کسی است که وارد آتش خواهد شد و همچنین است اگر مرد به زنش ستم روا دارد.» (وسایل الشیعه، ج20، ص211.) و بر همین پایه است که جهاد زن را نیک همسرداری‌کردن دانسته‌اند. (کلینی، کافی، ج5، ص9)

در دیدگاه پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، زن و مرد باید همراه و هم‌قدم هم باشند و هوای یکدیگر را داشته باشند. این همراهی تا بدان حد اهمیت دارد که در تأکید بدان می‌فرمایند: «زنی که شوهر خود را بر انجام کارهایی وادار کند که او توانایی انجام‌دادن آن‌ها را ندارد، هیچ‌یک از کارهای نیک او پذیرفته نخواهد شد.» (مکارم الأخلاق، ص ۲۱۵.)

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات