حیوانات ملوس نفوذی های امروزدر خانواده

 

نوع مطلب :فرهنگی ،اجتماعی و خانواده ،مقالات ،

نوشته شده توسط:

در اینکه سگ امروزه کارایی های مختلفی می تواند داشته باشد و بطور کلی حیوان مفیدی است که از دیرباز کمک کار انسان بوده است شکی نیست اما براستی چرا در غرب و فرهنگ غربی و متاسفانه گاهی در کشور ما امروزه جای دوستان و خانواده و انسانها را در کنار بسیاری گرفته است تا جایی که بعضی سگ های خود را از اعضای خانواده شان بیشتر دوست  دارند.

انس با سگ نشانه چیست؟

آنچه مشخص است حیوان،حیوان است و هر طور که با او رفتار کنی ظاهرا اعتراضی ندارد و چه بسا وجود دارند انسانهای کج رفتار و بدخو که آنها هم می توانند جدا از انسان ها رفیقی برای خودشان مثلا از جنس سگ بیابند.

بسیاری از افرادی که دور از تعالیم روح بخش دینی هستند برای پر کردن خلا های عاطفی خود رو به همزیستی با حیوانات و از جمله سگ می آورند ولی مطمئنا این جایگزین خوبی برای دوستی و مهرورزی با خانواده و دوستان نیست و چه بسا مشکلات روانی و عاطفی این افراد از این رهگذر نیز مرتفع نگردد

بیماری های روحی و روانی امروز از فراگیر ترین بیماری ها می باشند تا حدی که به عنوان بیماری قرن از آنها یاد می شود؛ افسردگی ،اضطراب و استرس عمده مشکل اکثر افرادی است که از گوهر دین که انس با معنویت و خداست دورند.

امروزه در سبک زندگی غربی ،سگ نقش پررنگی را داراست تا آنجایی که نه به عنوان یک حیوان مفید بلکه به عنوان یک دوست و همدم خوب مطرح است و هر انسان عاقلی که واقف به ظرایف عاطفی بشر و زندگی بشری است بر این مطلب اذعان خواهد داشت که این یک آسیب عاطفی و روانی و اجتماعی برای بشر امروز می باشد و مطمئنا این آسیب زاییده دوری او از دین و سبک زندگی دینی است.

کلیتی از دیدگاه دین در باب سگ:

1-در باب نجاست سگ در دین اسلام که با ادله فراوان ثابت می شود هیچ شک و شبهه ای نیست در روایتی در کتاب معتبر وسائل الشیعة آمده است:

انّ الله تعالى لم یخلق خلقاً أنجس من الكلب (وسائل الشیعة، ج‏1، ص: 220 روایت 560 و همان ج‏1، ص: 228 روایت 578 ) ؛

خداوند هیج مخلوقی را نجس تر از سگ نیافرید

2-استفاده و خرید و فروش سگ برای اموری عقلایی مانند نگهبانی وشکار و جرم یابی و نجات و امور طبی و پزشکی و ... جایز است و صدمه به آنان ضمان آور و مستوجب پرداخت خسارت است و حتی نفقه آن مانند تامین خوراک و درمان آن بر مالک واجب است.

3-استفاده از سگ برای خوردن حرام مسلم است.

4-استفاده در لباس و..: استفاده از پوست و موی آن در لباس جایز نیست و موجب بطلان نماز می گردد.

5-تماس ونگهداری هرگونه سگ در خانه کراهت شدید دارد -در مورد سگ نگهبان و شکار درصورتی که در مکان جداگانه ای در منزل نگهداری گردد مکروه نیست- و ضمن آنکه خرید و فروش سگ غیر از مواردی که در بالا گفته شد جایز نبوده و پول حاصل از آن حرام است.

6-صدمه زدن وکشتن سگ اگر موذی و آسیب رسان نباشد حرام است.

7-دادن غذا و آب به همه حیوانات و از جمله انواع سگ مستحب و صدقه محسوب می گردد و موجب خوشنودی خداوند و عبادت است. برگرفته از سایت پرسمان

نجاست سگ و بیماری های جسمی

یکی از چیز هایی که علم در مورد مضرات نگهداری سگ و تماس با او بدان رسیده آن است که در روده سگ کٍرم کوچکی به طول چهار میلی متر به نام "تینیا ایکینوسکوس" است. وقتی از سگ مدفوع بیرون می آید، تخم های زیادی از این کرم همراه مدفوع بیرون می آید و به اطراف مقعد سگ می چسبد. سگ به وسیله زبانش آن تخم ها را به قسمت های دیگر بدنش منتقل نموده و همه جا را آلوده می کند. اگر یکی از این تخم ها به معده انسان وارد شود، مرض های گوناگونی تولید می کند که احیاناً منجر به مرگ می شود. مجله المنار، سال 6، ص 307

سخن آخر

محبت و انس سرمایه ای است که خداوند مهربان برای زندگی آن را به انسان بخشیده است و انسان می بایست آن را برای آنهایی خرج کند که می توانند بهترین نقش را در رشد و تعالی او داشته باشند و سبک زندگی دینی به ما می آموزد ، آرامشی که مغز سعادت است در همبستگی عاطفی یک خانواده نهفته است که در مسیر عمل به و وظیفه و اخلاق دینی به دست می آید.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic