رجب؛ بهار مناجات و بندگی

 

نوع مطلب :مناسبت ها ،

نوشته شده توسط:

حدیث قدسى می فرماید:"جَعَلتُ هذَا الشَّهرَ (رَجَبَ) حَبلاً بَینی و بَینَ عِبادی فَمَنِ اعتَصَمَ بِهِ وَصَلَ بِی" ماه رجب را ریسمانى میان خود و بندگانم قرار داده‏‌ام؛ هر کس به آن چنگ زند، به وصال من رسد.

با ورود به ماه رجب فصل نیایش آغاز می شود، فصلی كه ماه‌های رجب، شعبان و رمضان را در خود جای داده و ماهی است كه بندگان خاص خداوند در این فصل به عبادت خالصانه و راز و نیازهای خاضعانه می پردازند.

ماه رجب،ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آن‌ها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول(ص) روایت شده كه: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمی‌رسد و جنگیدن با كافران در این ماه حرام است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است كسى كه یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.

و اما؛رجب ،ماه رجب فرصت مغتنمی برای شستشوی دل و جان از گناه و غفلت و در ورودی به ماه پرفیض و بركت و میهمانی خدا یعنی؛ رمضان است.

فضیلت ماه مبارك رجب

در فضیلت این ماه عزیز روایات بسیاری وارد شده است؛پیامبر خدا(ص)مى فرماید: رجب، «شهرالله الأصم» است و بدان سبب آن را «اصم» نامیدند که هیچ ماهى به پایه عظمت آن نمى‌رسد.

از حضرت موسى بن جعفر(ع) روایت شده است كه: هركس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یك سال، از او دور شود و هر كس سه روز از آن را روزه بگیرد بهشت بر او واجب می‌گردد.

و همچنین فرمود كه: رجب نام نهرى است در بهشت که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏تر است. هر كس یك روز از رجب را روزه بگیرد البته از آن نهر بیاشامد.

از امام صادق(ع) روایت است كه حضرت رسول اکرم(ص) فرمود كه: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" می‌گویند زیراكه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته می‌شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».

یا حضرت رسول اکرم(ص) فرموده‌اند: هر كس ماه رجب را درك كند و اول و وسط و آخر آن ماه را غسل نماید، از گناهان خود پاک می‌شود مانند روزى كه از مادر متولد شده است.

با همه فضایل و زیبایی های كه ماه رجب دارد و خداوند این ماه ها و مناسبت ها را تنها برای رسیدن ما انسان ها به سعادت و كمال قرار داده و از خدا بخواهیم خدایا رجب امسال ما را متفاوت با سال های دیگر قرار بده و از او بخواهیم خدایا؛ یه سال دیگر گذشت و یه ماه رجب دیگر رسید... کاش بشود در این یه ماه فقط با تو بود و گناه نکرد. ثواب کردن و عبادت تو در این ماه سعادت بزرگی است که نصیب هرکسی نمی‌شود.

اما...چقدر خوب می‌شود اگه قرار بگذاریم از امروز نمازهای‌مان را اول وقت بخوانیم، روزی چند آیه قرآن بخوانیم، هر روز صدقه بدهیم، سعی کنیم حرام خدا را حلال نکنیم، در انجام واجبات كوتاهی نكنیم و مستحبات را در حد توان انجام دهیم و ... به هرحال این ماه، ماه خود خداست، پس هرکاری که می‌توانیم انجام بدهیم تا فقط او را خوشحال کنیم ، سعی کنیم اگه میخواهیم کاری کنیم به نیت رضای خدا باشد در مناجات و دعاهای این ماه اول خدا را ستایش کنیم بعد نیازهایمان را بگوییم ، خیلی بد است که هر وقت یك چیزی از خدا میخواهیم سراغش برویم، پس بیایم در این ماه،حداقل این را تمرین کنیم که خدا را برای خداییش دعا و ستایش کنیم نه تنها برای مشکلاتمان و برطرف شدن آن ها...

خدایا؛ ای كسی كه در هر امر خیری به تو امید داریم. ای آن كه در مقابل اعمال اندك و ناچیز ما، پاداش بسیار عطا می نمایی عطا كن به ما در مقابل خواهش و خواسته هایمان همه خیر دنیا و همه خیر آخرت را.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic