افزایش ناهنجاری های اخلاقی در جامعه

 

نوع مطلب :اجتماعی و خانواده ،خبر ،

نوشته شده توسط:

در سال های اخیر آنومی (بی هنجاری) که درجامعه به وجود آمده یعنی حالت ذهنی برای فرد ایجاد شده است که نسبت به اخلاقیات حاکم و خاستگاه آن در جامعه پشت پا زده و اعتقاد به جبر جامعه ندارد و خودش را مجبور به تبعیت از قوانین نمی کند. انسانی که دچار آنومی شده از نظر ذهنی عقیم است و تنها به تمایلات خود توجه دارد و مسئولیت هیچ کس و هیچ چیزی را نمی پذیرد.

یک جامعه شناس و متخصص علوم رفتاری با بیان اینکه طلاق در جامعه به امری عادی تبدیل شده است گفت: جامعه جوان ما دچار یک فروریختگی فرهنگی شده است. ارزش‌ها و معیارها برای ازدواج در درون جامعه ضعیف شده و برای آن باید یک اقدام ضروری به کار بست. 

امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه شناس و متخصص علوم رفتاری در گفت‌وگو در خصوص از بین رفتن هنجارهای اجتماعی در مقوله ازدواج و طلاق اظهار داشت:  طلاق به منزله فروریختگی ارزش و حجب و حیا می باشد. عوامل متعددی در شکل گیری طلاق دخالت دارد از آن جمله بیکاری، اقتصاد، بیماری، ازدواج اجباری و ناتوانی جنسی می توان برشمرد. امروز شاهد هستیم در شهرهایی مانند تهران آمار ازدواج اجباری کم شده است و به جای آن ازدواج های هوسناک افزایش یافته است. ازدواج هایی که روی مطالعه و درک متقابل و با تصمیم گیری درست صورت نمی گیرد.

وی ادامه داد: برخی از طلاق‌ها به صورت طلاق عاطفی است که زن و مرد زیر یک سقف زندگی می‌کنند ولی هر کسی کار خود را می‌کند که این موضوع آسیب جدی است که باید برای حل آن اقدام موثری صورت گیرد. ازدواج بدون مطالعه و در چت و مهمانی‌های شبانه نیز به طور قطع به طلاق می‌انجامد؛ بنابراین باید تناسب خانوادگی و در چارچوب عرف و شرع ازدواج‌ها صورت گرفته و نظارت والدین در این راستا نقش پررنگی داشته باشد.

این جامعه‌شناس و متخصص علوم رفتاری گفت: در سال های اخیر آنومی که درجامعه به وجود آمده یعنی حالت ذهنی برای فرد ایجاد شده است که نسبت به اخلاقیات حاکم و خاستگاه آن در جامعه پشت پا زده و اعتقاد به جبر جامعه ندارد و خودش را مجبور به تبعیت از قوانین نمی کند. انسانی که دچار آنمی شده از نظر ذهنی عقیم است و تنها به تمایلات خود توجه دارد و مسئولیت هیچ کس و هیچ چیزی را نمی پذیرد.

قرایی مقدم همچنین با انتقاد از عملکرد دولت در نادیده گرفتن این ناهنجاری اجتماعی نیز تاکید کرد: چنین جامعه ای که هم بر اثر سهل انگاری مسئولین اجتماعی و فرهنگی آن و هم بر اثر تاثیرات رسانه های بیگانه به این حالت دچار شده شاهد بالارفتن آمار طلاق نیز باید باشد. 

وی یادآور شد: در جامعه ای که شادی وجود ندارد و غم افزایی مورد توجه است مشخص است که و موسیقی رپ و پاپ و....جای خود را به موسیقی اصیل ایرانی می دهد و بی بندو باری افزایش می یابد. الگو برداری از هنرپیشگان و خوانندگان غربی و عدم پایبندی به فرهنگ جامعه به سمت طلاق پیش می برد قبح و بد بودن طلاق فرو ریخته است. طلاق در جامعه ما به شوخی گرفته می شود و همین امر سبب شده است تا دختران به امید زندگی جدید با همسر جدید برای طلاق اقدام نمایند. در حال حاصر تا 73 درصد تقاضای طلاق از جانب دختران صورت می پذیرد

این آسیب شناس اجتماعی یادآور شد: ازدواج بدون مطالعه و عدم نظارت خانواده ها در این امر مهم سبب شده است که آمار طلاق افزایش یابد.. متاسفانه در کشور ما توجه به آداب و رسوم و سنن با ضعف فراوانی همراه است. رادیو و تلویزیون  دچار نقصان است. موسیقی ایران که نهایت معرفت و عشق است را فراموش شده و جوانان به موسیقی غربی گرایش پیدا کرده اند. همه اینها باعث شده که جوان ایرانی از اصالت هایی که باید داشته باشد تا  ایرانی بماند و بتواند زندگی خود را سامان ببخشد دور شده است. 

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic