مشارکت وهمکاری حضرت رسول (ص) در خانه

 

نوع مطلب :فرهنگی ،مناسبت ها ،مقالات ،

نوشته شده توسط:

نوشته:فرزانه نیکوبرش

بسیاری از آقایان کار در منزل و انجام کارهای شخصی در خانه را عار و ننگ می دانند و این نوع کارها را کار زنانه تلقی
 می کنند، و یا این که بیشتر به امور اجتماعی و اداری مشغول و از خانه و خانواده غافل هستند. در حالی که پیامبر(ص)  بخشی از وقت منزل را به خانواده اختصاص می داد.در این وقت به صحبت های همسرش توجه می نمود، به امور فرزندانش می رسید. وقتی که اشرف مخلوقات عالم، شیر گوسفند را خودش می دوشد، کفش هایش را تعمیر می کند و لباسش را می دوزد، مرد مسلمان هیچ بهانه ای برای رفتارهای غیرمنطقی در خانه ندارد.

آن حضرت در خدمت کارهای خانه بود. در خُرد گوشت با اهل خانه همکاری می کرد(ترمذی، سنن عن رسول الله ، ج4، ص66)وکارهای خود را در خانه به دیگر اعضای خانواده نمی سپرد و چه بسا خود برای خوردن و آشامیدن بر می خاستند.( ابن شهرآشوب، مناقب آل ابی طالب(ع)،ج 1, ص­146)

 در روایتی آمده است كه رسول خدا (ص)كفش و لباس خویش را وصله می‏كرد. خود در خانه را می‏گشود.(کلینی، فروع کافی ، ج4، ص90)شیر گوسفندان را می‏دوشید و شتر را می‏بست و سپس شیر آن را می‏دوشید. چون خادمش از آسیاب كردن خسته می‏شد، به یاری‏اش می‏شتافت و خود آسیا می‏كرد. در كارهای خانه تاآنجا كه امكان داشت حضرت رسول اكرم(ص) به اهل خانه كمك می‏كرد، ( طباطبایى، همان، ص 47) ودوخت و دوز می کرد(سیوطی ، جامع الصغیر، ، ج2، ص387).

رسول خدا (ص)خدمت در خانه را صدقه به شمار می آورد  و مکرر می فرمودند: «کمک به همسر و کارهای منزل، صدقه و احسان در راه خدا محسوب می شود .» (العقاد،1414 ،ص 192 /المتقی الهندی، 1409، ج16، ص408)پیامبراكرم(ص) كارهای شخصی خود را هم در صورت امكان انجام می دادند؛هم چنان كه ابوذر می گوید: «از عایشه همسر پیامبر(ص) پرسیدم: پیغمبر(ص) در خانه چه می کرد؟ گفت: جامه اش را می دوخت، و نعلین خود را پینه می کرد.»( طبرسی، مکارم الاخلاق ، ص 31 )

حضرت رسول(ص)همراهی با خانواده را فضیلت و ثوابی بزرگ در حد شهیدان ذکر کرده و فرمودند:« ای علی، کسی که در خدمت خانواده اش در منزل باشد و خود خواهی نورزد، آفریدگار نامش را در دیوان شهیدان می نگارد... و به تعداد موهای اندامش یک سال عبادت برایش محسوب می نماید.»( مجلسی، بحارالانوار ، ج101، ص131)

به همین خاطر است که در سیره نبوی روایت شده است که پیامبراکرم (ص) «با همه عظمت و موقعیت ممتازش در منزل کار می کرد . و به نگهداری و پرستاری از کودکان می پرداخت . »( همان، ج 16، ص 227)

درسیره پیامبراکرم (ص)از همکاری خالصانه  حضرت دررسیدگی  به امور خانه وهمکاری با اعضاخانواده
روایت های  بسیاری ذکرشده است. در روایتی آمده است که رسول خدا(ص) به خانه حضرت فاطمه(س) وارد شده، مشاهده کردند که ایشان و حضرت علی(ع) با آسیاب دستی آرد می کنند. پیامبر(ص)  فرمود: کدام یک خسته ترید؟ حضرت علی(ع)عرض کرد: فاطمه(س)  خسته تر است. پیامبر(ص) به ایشان فرمودند: برخیز! فاطمه برخاست و پیامبر(ص) به جای ایشان نشست و حضرت علی(ع) را در آرد کردن، کمک نمود
.( حر عاملی، وسایل الشیعه ، ج 15، ص 250)

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات