نقش همسران در کشاندن زنان به اعتیاد

 

نوع مطلب :فرهنگی ،اجتماعی و خانواده ،خبر ،

نوشته شده توسط:

معاون كاهش تقاضا و توسعه مشاركت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: 32 درصد زنان معتاد توسط همسرانشان به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده اند.

، بابك دین‌پرست در نخستین جلسه كمیته زنان و خانواده ستاد مبارزه با مواد مخدر،گفت: كمیته زنان و خانواده، نهمین كمیته تخصصی ستاد می‌باشد و در مجموع 5 كمیته فرهنگی و پیشگیری، درمان و حمایت‌های اجتماعی، توسعه مشاركت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد، اشتغال و توانمندسازی و زنان و خانواده در حوزه معاونت كاهش تقاضا و توسعه مشاركت‌های مردمی قرار داشته و این ظرفیت همگون فرصت مناسبی به منظور اتخاذ تصمیمات هماهنگ در حوزه زنان و خانواده است

وی با اشاره به اهداف تشكیل این كمیته افزود: هدف این كمیته، خانواده و یكی از اعضای مهم آن یعنی زنان است و سعی داریم همه تهدیدات و چالش‌هایی كه از بابت پدیده اعتیاد و مواد مخدر پیش روی زنان است را مورد توجه قرار دهیم.

معاون كاهش تقاضای ستاد همچنین ضمن اشاره به جایگاه مهم خانواده و نقش بی‌بدیل زن در مدیریت خانواده تاكید كرد: كمیته زنان بایستی با شناسایی ظرفیت‌های موجود برنامه‌ریزی مناسبی را برای بهره‌گیری از این ظرفیت بی‌نظیر در جهت مصون‌سازی جامعه از اعتیاد از اعتیاد انجام دهد.

دین‌پرست ادامه داد: حدودا 47 درصد زندانیان كشور را جرایم ناشی از مواد مخدر تشكیل می‌دهد و با توجه به جامعه چند صد هزار نفری خانواده‌های آنان كه درگیر مشكلات ناشی از زندانی بودن سرپرست یا یكی از اعضای خانواده هستند باید برنامه‌ریزی‌خاصی برای آنها داشته باشیم و حتی باید جمعیت یك میلیون نفری معتادین كشور و خانواده آنها را به این جمعیت اضافه كرد.

وی با بیان اینكه بیشتر جرایم مواد مخدر زنان، به دلیل همسرانشان بوده است، ادامه داد: تقویت و گسترش برنامه‌های پیشگیرانه برای مصون‌سازی جامعه از مواد مخدر است و ما باید برای فرزندان طلاق نیز برنامه‌ریزی‌های لازم را منظور كنیم.

وی افزود: در سه ماهه اول سال‌جاری، 75 درصد تماس‌گیرندگان با خط ملی مشاوره اعتیاد خانم‌ها بوده‌اند كه 32 درصد این تماس‌گیرندگان از سوی زنان دارای همسر معتاد، 29 درصد از سوی مادران معتاد و 11 درصد از سوی افراد مصرف‌كننده بوده‌ است.

این مقام مسوول در ستاد در ادامه، شناسایی و بررسی علل اعتیاد زنان را از دیگر اهداف این كمیته برشمرد و گفت: طبق شیوع‌شناسی اخیر، یک میلیون و 325 هزار نفر درگیر اعتیاد هستند كه حدود ده درصد این رقم را زنان تشكیل می‌دهد.

این مقام مسوول در ستاد گفت: انگ جامعه نسبت به زنان معتاد، یك مشكل جدی در مسیر درمان اعتیاد آنان است كه باعث می‌شود زنان معتاد انگیزه‌ای برای حضور در چرخه درمان نداشته باشند، چرا كه حضور آنان در مراكز درمان و كاهش آسیب به مراتب كمتر از مردان معتاد است و متاسفانه رغبتی برای درمان ندارند.

دین‌پرست ادامه داد: شتاب تغییر الگوی مصرف از مواد مخدر سنتی به روان‌گردان‌ها و محرك‌ها در زنان بیشتر از مردان است و حتی آثار اعتیاد در آنان كمتر از مردان نمایان است و آن به دلیل آثار ظاهری كمتر ناشی از مصرف مواد محرك متامفتامین‌ها در كوتاه مدت می‌باشد.

وی همچنین افزود: اگرچه از كل 3056 نفری كه به دلیل سوء‌ مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در سال گذشته فوت كرده‌اند، 7 درصد را (199 نفر) زنان تشكیل می‌دهد، لیكن مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در زنان و دختران سریع‌تر از مردان است، زنان خیلی زود آسیب می‌بینند و به ته خط می‌رسند و خودكشی در زنان به ویژه دختران از دیگر عواقب ناشی از مصر مواد مخدر در اینگونه از قشر جامعه است.

وی ادامه داد: از دیگر آسیب‌هایی كه از این حیث متوجه زنان معتاد می‌شود فراز از خانه، روسپیگری، فقر، بیماری‌های عفونی مثل ایدز، هپاتیت و بیماری‌های مقاربتی و اسف‌بارتر از همه آنها خشونت‌ها و سوء استفاده جنسی از اینگونه از معتادان می‌باشد.

دین‌پرست گفت: ما سعی داریم تا همه سیاست‌های راهبردی لازم را در این كمیته تعیین كنیم و می‌خواهیم تمام تهدیداتی كه متوجه زنان است شناسایی شوند و ضمن شناسایی خانواده‌های در معرض خطر، اقدامات خود را برای حمایت این گروه متمركز كنیم.

وی در پایان تاكید كرد: همه داشته‌ها و ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های عضو كمیته و حتی دستگاه‌های دیگری كه ممكن است به جمع این كمیته اضافه شوند، باید متمركز و هدفمند شوند تا اهداف كمیته محقق شود.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic