تغییر سبک زندگی در فرزنددار شدن زوج های جوان

 

نوع مطلب :فرهنگی ،مقالات ،خبر ،اجتماعی و خانواده ،

نوشته شده توسط:

ناظمی اردکانی گفت: افزایش میانگین سن ازدواج و فرزندآوری،ناشی از تغییراتی است که در شیوه و سبک زندگی ‌ اقشار مختلف جامعه بوجود آمده است.

وی با اشاره به افزایش میانگین سن ازدواج و فرزندآوری در دهه های اخیر، اظهار کرد: این موضوع ناشی از تغییراتی است که در شیوه و سبک زندگی ‌ اقشار مختلف جامعه بوجود آمده و عمدتا در نقاط شهری رخ داده است

به نقل از اداره کل روابط عمومی و همکاری های بین الملل، دکتر محمد ناظمی‌اردکانی در همایش گرامیداشت روز جهانی جمعیت، با بیان اینکه موضوع جمعیت از گذشته تا به امروز جزو اساسی‌ترین مباحث مدیریت هر کشور و نظام برنامه‌ریزی قلمداد می‌شود، تاکید کرد: در کشور ایران نیز طی یک سال گذشته و در پی مباحث مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری و رییس‌جمهور محترم و سایر مسئولان و صاحبنظران، بازنگری در سیاست‌های کنترل جمعیت در دستور کار مجامع سیاست‌گذار و قانون‌گذار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: رهنمودهای سال گذشته مقام معظم رهبری (مدظله) در خصوص جمعیت کشور نشان از این دارد که بی‌توجهی به این امر می‌تواند مشکلات بزرگ امنیتی، اقتصادی و فرهنگی برای نظام اسلامی به دنبال داشته باشد، بنابراین همفکری و مشارکت تمامی دستگاه‌های اجرایی و مجامع علمی و تخصصی باید در جهت اجرای هرچه اثربخش‌تر سیاست‌ها، راهبردها و قوانینی که در راستای رهنمودهای ایشان تدوین می شود، به کار گرفته شود.

وی با بیان اینکه شیب ولادت نزولی و شیب صعودی فوت در کشور تند شده است، گفت: در صورت ادامه روند فعلی، در 30 سال آینده به نقطه سر به سر یعنی برابری تعداد ولادت و فوت خواهیم رسید.

ناظمی اردکانی با اشاره به جمعیت 76 میلیون و 700 هزار نفری کشورمان، اظهار کرد: هم‌اکنون به طور میانگین یک میلیون و 400 هزار ولادت و کمتر از 400 هزار فوت در کشور داریم. به این ترتیب نرخ ولادت 1.8 در هزار است و نرخ فوت 5.5 تا 6 در هزار است.

به گفته رییس سازمان ثبت احوال کشور، به طور میانگین سالانه بالغ بر 800 هزار ازدواج و 140 هزار طلاق در کشور به وقوع می پیوندد.

رییس سازمان ثبت احوال کشور با تاکید بر اهمیت بازشناسی چالش‌های جمعیتی کشور و نیز شناسایی فرصت‌هایی که برای مواجهه با این چالش‌ها در اختیار داریم گفت: باید به روشنی دریابیم که چگونه ‌می‌توانیم پنجره جمعیتی موجود در کشور که یک فرصت طلایی محسوب می‌شود را به صورت صحیح مدیریت کنیم.

ناظمی‌اردکانی با اشاره به تعاملات بسیار خوب و گسترده‌ای که میان سازمان ثبت احوال و وزارت بهداشت در حوزه سلامت و جمعیت وجود دارد افزود: همکاری در حوزه های نظام اطلاعات سلامت (HIS) و شبکه اندازه‌گیری سلامت (HMN) از جمله این موارد است و اطلاعات ارزشمندی که با تشریک مساعی هر دو دستگاه اجرایی فراهم می‌شود، کاربردهای فراوانی در برنامه‌ریزی‌های نظام سلامت و به ویژه برنامه‌ریزی‌های معطوف به موضوع شعار امسال روز جهانی جمعیت دارد.

وی در ادامه به نقش سازمان ثبت احوال کشور در بازنگری سیاست‌های جمعیتی اشاره کرد و گفت: این سازمان از طریق اعلام آخرین تحولات جمعیتی با رصد لحظه‌ای تحولات در پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور و انجام اقدامات موثری از قبیل اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به آحاد جامعه با کمک رسانه ها، توانسته مسئولان عالی نظام و خانواده‌ها را از آسیب‌های اجتماعی روند پیش روی تحولات جمعیتی کشورمان آگاه کند.

ناظمی اردکانی با اشاره به اعلام تحولات سن ازدواج نیز از سوی سازمان ثبت احوال، تصریح کرد: آمارها از افزایش سن ازدواج و فرزندآوری در دهه‌های اخیر حکایت دارد و این موضوع ناشی از تغییراتی است که در شیوه و سبک زندگی ‌ اقشار مختلف جامعه روی داده و اثرات آن بر تحولات جمعیتی قابل تأمل است. ضمن اینکه این تغییرات سریع، عمدتا در نقاط شهری رخ داده است.

رییس سازمان ثبت احوال کشور در ادامه اظهار کرد: علاوه بر جمعیت و ساختار مطلوب جمعیت موضوع کیفیت و سلامت جمعیت نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. رشد چمشگیر شاخص توسعه انسانی (HDI) از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون که نمایانگر رشد کیفی جمعیت است، نشان از این دارد که مدیریت کیفی جمعیت نیز همواره در کشورمان مورد توجه بوده است.

وی به نقش زیرساختی‌ سازمان ثبت احوال در حوزه سلامت نیز اشاره کرد و افزود: سازمان ثبت‌احوال با صدور کارت هوشمند ملی برای ایرانیان، زیرساخت ورود به دولت الکترونیک و از جمله آن، پرونده الکترونیکی سلامت را فراهم می‌کند.

وی با اشاره به خدمات شایان سازمان ثبت‌احوال کشور در عرصه‌های گوناگون حاکمیتی و پاسداری از مرزهای هویتی و تابعیتی که در فصل نوین‌سازی خود به مردم ارائه کرده است، یادآور شد: این سازمان با ارائه خدمات نوین در 900 اداره و نمایندگی ثبت‌احوال در سراسر کشور و مبتنی بر شبکه گسترده پایگاه اطلاعات جمعیت کشور، مکانیزم فرآیندهای خدمت‌رسانی به منظور ایجاد سهولت، دقت و سرعت در ارائه خدمات و همچنین ایجاد آرشیو الکترونیکی بیش از 120 میلیون سند هویتی برای دسترسی به اسناد و امکان ارائه خدمت از هر نقطه نقطه را فراهم کرده است.

رییس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اقدامات انجام شده برای هوشمند کردن کارت شناسایی ملی به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک، افزود: فراهم نمودن امکان اتصال حدود 100 دستگاه اجرایی به سامانه استعلام هویتی تاکنون و امکان توسعه آن به میزان نیاز کشور و همچنین انتشار فصلنامه علمی جمعیت و مکانیزه کردن شناسنامه به منظور بالابردن ضریب امنیتی و اتقان اسناد هویتی از دیگر اقدامات این سازمان بوده است.

ناظمی‌اردکانی با اشاره به دیگر اقدامات سازمان ثبت احوال از جمله بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی برای دسترسی آسان به خدمات ثبت‌احوال در اقصی نقاط کشور و مهندسی فرهنگ نام‌گزینی و همچنین ایجاد گنجینه اسناد هویتی مشاهیر و فرهیختگان و شخصیت‌های طراز اول، اظهار کرد: صدور نمادین شناسنامه شهید به منظور زنده نگه‌داشتن نام و یاد شهدای گرانقدر، تسهیل در ارائه خدمات به ایرانیان خارج از کشور و گسترش روابط بین‌الملل با ثبت‌احوال کشورهای اسلامی و کشورهای عضو اکو که همگی مبتنی بر برنامه راهبردی و هدفمند است پیش‌بینی شده است تا در افق چشم‌انداز 1404 سازمان ثبت‌احوال کشور سازمانی یادگیرنده، کارآمد، اثربخش و نظام‌مند در زیرساخت‌های دولت الکترونیک باشد تا نقش حاکمیتی خود را به نحو مطلوب ایفا کند.

تاکید وزیر بهداشت بر لزوم تغییر سیاست های جمعیتی کشور

در این همایش دکتر طریقت منفرد وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم سرعت گرفتن تغییر سیاست‌های جمعیتی کشور، اظهار کرد: در اجرای سیاست‌های جمعیتی، تا حدی تندروی شده و این سیاست باید مورد بازنگری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ایران در زمینه برنامه کنترل جمعیت به مراتب سریعتر از برنامه مربوطه حرکت کرد، افزود: در حال حاضر میانگین نرخ رشد جمعیت از رقمی بیش از 6 به 1.8 رسیده است و این در حالی است که قرار بود میانگین نرخ رشد جمعیت به 2.1 برسد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در زمینه سیاست‌های جمعیتی تکالیف قانونی مشخصی داریم و به هیچ وجه تابع چیزهایی که برایمان دیکته می‌شود، نخواهیم بود، بلکه تابع قوانین و به ویژه خط مشی‌های ولایت فقیه هستیم.

طریقت منفرد خاطرنشان کرد: باید مسیری که در زمینه سیاست‌های جمعیتی برایمان ترسیم شده را دنبال کنیم و حداکثر سعی‌مان در حفظ و صیانت از سلامت مادر و کودک داشته باشیم. ضمن اینکه باید به مقوله پیشگیری نیز توجه کافی صورت گیرد.

طریقت منفرد همچنین، برخی حرکت‌های اجتماعی غرب در زمینه روابط جنسی را غیرمعقول خواند و گفت: تقویت مسائلی نظیر هم‌جنس‌گرایی در برخی کشورها موجب تاسف است و در چنین مواردی نه تنها نباید از غرب تبعیت کرد، بلکه باید مراقب باشیم که گرفتار این الگوهای نامطلوب نشویم. باید آموزش‌های اعتقادی و اجتماعی لازم برای نسل جوان به ویژه در سنین ازدواج پیش بینی و ارائه شود.

معاون وزیر بهداشت: نرخ فرزندآوری در ایران، از استاندارد جهانی کمتر است

 

در ادامه این همایش، دکتر فاطمه رخشانی، معاون بهداشتی وزیر بهداشت نسبت به کاهش میانگین نرخ رشد جمعیت در کشور هشدار داد و گفت: اکنون نرخ فرزندآوری هر خانواده حدود 1.79 است و این در حالیست که بر اساس استاندارد جهانی نرخ فرزندآوری باید حداقل 2.1 باشد.

وی با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در راستای اصلاح سیاست‌های جمعیتی، اظهار کرد: هم اکنون مسیر وزارت بهداشت در بحث سیاست‌های جمعیتی به خوبی روشن شده است.

رخشانی با تاکید بر ضرورت اتخاذ سیاست هایی به منظور جلوگیری از روند کاهش رشد جمعیت، تصریح کرد: کیفیت مراقبت‌های مربوط به دوران بارداری در طول سال‌های اجرای برنامه‌های تشویقی افزایش جمعیت، باید مد نظر باشد.

معاون وزیر بهداشت همچنین، با اشاره به افزایش سن ازدواج در کشور، خاطرنشان کرد: در حال حاضر سن ازدواج برای مردان 27 و برای زنان 24 سال است و این در حالیست که باید با اتخاذ تدابیر و برنامه‌هایی برای ازدواج آسان جوانان، برای این مشکل چاره اندیشی شود.

همچنین در این همایش آیت الله حائری شیرازی عضو مجلس خبرگان رهبری به ایراد سخن پرداخت.

وی  با بیان اینکه اسلام بر افزایش نسل تاکید دارد، گفت: اما این افزایش باید با مباهات تناسب داشته باشد.

این عضو مجلس خبرگان در سخنرانی خود در همایش روز جهانی جمعیت گفت: مسائل جمعیتی را نباید با دستورالعمل اداری و بخشنامه به جامعه قبولاند، بلکه باید کاری کرد تا جامعه از روی باور و اعتقاد به مباحث مربوط به جمعیت توجه و عمل کنند.

آیت الله حائری شیرازی با بیان اینکه اکنون زمان اعتدال فرا رسیده، از اینکه رییس جمهور منتخب هم چنین شعاری را سرلوحه خود قرار داده، ابراز خشنودی کرد.

عضو مجلس خبرگان اعتدال در زمینه کنترل جمعیت را پرهیز از افراط و تفریط خواند و گفت: یک زمان کنترل بی‌هدف کردیم و یک وقت شاید به آزادگذاشتن بی‌هدف بیفتیم؛ این در حالی است که باید کنترل هدفمند باشد.

وی کنترل هدفمند را جلوگیری از ولادت ؟ انسان‌های ضدمباهات و ضایعاتی ؟ خواند و گفت: زمینه کاهش جمعیت و موالید مضره را در آنها که مخرب هستند، مثل معتادها به کار ببریم و از آن سو پاداش‌هایی برای افزایش موالید نخبگان فراهم آوریم.

آیت الله حائری شیرازی گفت: انسان درجه یک و دو و حتی درجه 200 هم داریم، هر چه جلوی ضرر را زودتر و از سرچشمه بگیریم، بهتر است.

عضو مجلس خبرگان با بیان اینکه نباید مساله جمعیت را امنیتی یا نظامی کرد، گفت: اگر به آگاهی و انتخاب و اختیار انسان‌ها با بدبینی نگاه کنیم، نتیجه‌اش سرنوشتی است که روس‌ها به آن مبتلا شدند و اگر هم برعکس خوشبینانه افراطی به آن نگاه کنیم، نتیجه‌اش مثل غرب این می‌شود که یک درصد جمعیت، 99 درصد دارایی‌ها را از آن خود می‌کنند.

وی ادامه داد: ما نباید بدبین افراطی یا خوش‌بین افراطی باشیم، باید تا آنجا که میسر است زمینه آگاهی دادن و اختیار را برای انسان‌ها در زمینه فرزندآوری فراهم کرد، اما اگر کسانی که از اختیار خود سوءاستفاده کردند، این حق قانونی را برای خود قایل شون، باید جلویشان را بگیرید 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic