لزوم تحول در الگوهای سبک زندگی

 

نوع مطلب :فرهنگی ،اجتماعی و خانواده ،خبر ،

نوشته شده توسط:

مسئول دفتر مطالعات و تحقیقات زنان گفت: نظام تربیت رسمی و غیررسمی سهم بسزایی در تحولات هویتی داشته‌اند و ارزش‌ها و مطالباتی برای دختران به وجود آورده‌اند که محصول تسلط گفتمان فردگرایانه و در تعارض با دین است.

حجت‌الاسلام محمدرضا زیبایی‌نژاد در دیدار دانشجویان دوره دکتری شورای تخصصی حوزوی از دفتر مطالعات و تحقیقات زنان که با هدف آشنایی با مهم‌ترین مسائل در حوزه زن و خانواده انجام شد، ضمن برشمردن برخی از مسائل اجتماعی زنان گفت: تحول در هویت جنسی از مهم‌ترین تحولات در سده اخیر است که با تحول در الگوی مشارکت اجتماعی، تحول در نقش‌های خانوادگی و تحول در اخلاق جنسی رابطه تنگاتنگی دارد

وی افزود: در این زمینه نظام تربیت رسمی و غیررسمی سهم بسزایی در تحولات هویتی داشته‌اند و ارزش‌ها و مطالباتی برای نسل جوان، به ویژه دختران به وجود آورده‌اند که محصول تسلط گفتمان فردگرایانه و در تعارض با آموزه‌های دینی است.

مسئول دفتر مطالعات و تحقیقات زنان مهم‌ترین تحول در حوزه مباحث خانوادگی را تغییراتی دانست که در ساختار خانواده اتفاق افتاده است و ادامه داد: اگر الگوی مطلوب دینی را ساختار اقتدارگرا (سرپرستی مرد به منظور نخستین مصالح خانواده) بدانیم در جامعه مدرن این اقتدار شکسته و در میان والدین تقسیم می‌شود و در فضای پست مدرن الگوی دموکراسی در خانواده که ساختار افقی در خدمت شادکامی فردی است ترویج می‌شود.

وی اضافه کرد: البته در پیدایش این تحولات هم نهاد‌های فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی موثر بوده‌اند و هم تحول در الگوهای سبک زندگی. در نقطه مقابل، تحول در ساختار و کارکرد خانواده نیز خود در تحول در الگوی سبک زندگی موثر بوده است.

زیبایی‌نژاد اظهار داشت: از مشکلات نهادهای سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری فقدان فهم شبکه‌ای از موضوعات اجتماعی، فقدان پیوست تحلیلی برای سیاست‌ها، ناهماهنگی سیاست‌ها با یکدیگر و جداسازی حوزه فقه و حقوق از اعتقادات و اخلاق است 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic