نشانه های بی بصیرتی و بی ایمانی

 

نوع مطلب :دینی ،فرهنگی ،مناسبت ها ،خبر ،

نوشته شده توسط:

آیت الله استادی بیان داشت: از برداشت های اشتباه از متون زیارتی این است كه برخی عنوان می كنند كه امام، شهید گریه است؛ درحالی كه این برداشت نیز اشتباه است؛ زیرا گریه برای امام حسین(ع) سازنده است، ولی امام برای اشك ریختن ما شهید نشدند و قیام حضرت هدف بسیار بالاتری را تعقیب می كرد.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله رضا استادی، دوشنبه شب در جمع عزاداران حسینی(ع) در حسینیه شهدای قم، با اشاره به اهداف قیام عاشورا، اظهار داشت: نجات دین و نجات مردم گمراه از آن دوران تا طول تاریخ، از مهم ترین اهداف قیام امام حسین(ع) است كه از لابلای سخنان بزرگان دین استخراج شده است.

وی افزود: وقتی جامعه ای، در جهل غوطه ور شد، امثال یزید بر آن حاكم می شوند؛ در این جامعه است كه امام حسین(ع) برای نجات مردم از این جهل مرگبار قیام كردند تا ذهن های خواب آلوده را بیدار و دین را نجات دهند.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان كرد: امام(ع) در این قیام به همه دنیا فهماندند كه یزید شاید بتواند برای خود حکومتی تشكیل دهد، ولی نمی تواند نام خود را خلیفه رسول الله(ص) بنامد و به همین جهت یك لحظه نیز در برابر حكومت وی ساكت ننشستند.

وی ادامه داد: یكی از اشتباهاتی كه در برداشت های مردم از سخنان اهل منبر به خصوص در موضوع عاشورا می شود القای این مطلب است كه امام برای این كه از ما شفاعت كنند، شهید شدند؛ این برداشت اشتباه است.

عضو جامعه مدرسین حوزه اضافه کرد: امام(ع) برای حفظ دین خدا شهید شد، ولی این كه می توانند از ما شفاعت كنند در جای خود باید بحث شود؛ این كه همه ما محتاج به شفاعت این بزرگواران هستیم غیرقابل انكار است، ولی بیان این مطلب كه شفاعت تنها دلیل قیام حضرت بود، مساله درستی نیست؛ چون این برداشت یك خط فكری بسیار مخرب را ایجاد می كند و عده ای تصور می كنند كه ما مجاز هستیم به واسطه عشق به حضرت، هر گناهی را مرتكب شده و بعدها منتظر شفاعت می مانیم؛ در حالی كه حضرت برای این كه گناهی صورت نگیرد، قیام كردند.

آیت الله استادی خاطرنشان كرد: یكی دیگر از برداشت های اشتباه از متون زیارتی این است كه برخی عنوان می كنند كه امام، شهید گریه است؛ درحالی كه این برداشت نیز اشتباه است؛ زیرا گریه برای امام حسین(ع) سازنده است، ولی امام برای اشك ریختن ما شهید نشدند و قیام حضرت هدف بسیار بالاتری را تعقیب می كرد.

امام جمعه قم با اشاره به این که یكی از درس های عاشورا این است كه به مردمی كه در مقابل حضرت ایستادند نظر بیافكنیم و تفاوت های خود را با آنان احصا كنیم كه مبادا در دام شیطان گرفتار شویم، گفت: غیر از عده ای كه به خاطر پول، كینه و... در مقابل حضرت جنگیدند، عده ای نیز بودند كه بسیاری از آنان از حقانیت امام مطلع بودند، ولی در كناری ایستاده و نظاره گر بودند، علاوه بر این افراد عده دیگری از مردم نیز تنها به این رویداد به عنوان یك رویداد عادی نگاه كردند؛ در حالی كه تنها گناهكاران جنگ با امام، شمشیربه دستان نبودند و همه افرادی كه در مقابل ظلم یزید در كنار امام قرار نگرفتند، به شدت مسئول هستند، همچنین تمام مردمی كه سكوت كردند در اعداد گمراهان هستند.

وی با بیان این که سكوت و تماشاچی بودن در موقعی كه دین به حمایت ما نیاز دارد، نشانه بی بصیرتی و بی ایمانی است، افزود: اكثر افرادی كه امام را یاری نکردند و به خاطر سكوتشان مجازات خواهند شد، اهل سجود و ركوع و نماز شب و حج و... بودند، ولی به خاطر این كه امام خویش را نشناختند و به مقام ولایت او گردن ننهادند و در روزی كه ولی شان به آنان نیاز داشت، نظاره گر بودند، جزو گمراهان و ظالین قرار گرفتند.

آیت الله استادی با تاکید بر این که حیات نماز، روزه، حج، زكات و به طور كلی دین با قیام امام حسین(ع) رابطه مستقیم دارد، ابراز داشت: در این بین وظیفه ای از شیعیان در قبال این قیام كم نمی شود؛ همواره باید این سوال را از خود بپرسیم كه وظیفه ما در قبال حضرت چیست؟ و حضرت از ما چه انتظاری دارد؟؛ اگر امام برای دفع فساد در جامعه قیام كردند، وظیفه ماست كه مانعی مستحكم در مقابل ترویج فساد و تباهی در جامعه باشیم.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان كرد: یكی از وظایف تاریخی ما این است كه همواره پشتیبان نظام اسلامی و دینی باشیم؛ اگر كاری كنیم كه به نظام دینی خللی وارد شود، بدون شك در مقابل كلام حضرت عباس(ع) كه فرمودند "اگر دو دست مرا نیز قطع كنید، یك لحظه دست از دین خود نمی كشم"، قرار گرفته ایم.

امام جمعه قم تاکید کرد: افرادی كه وابستگی به نظام دارند، هیچ گاه نباید كاری كنند كه نظام اسلامی را متزلزل كرده و به فكر منافع شخصی خود باشند و نظامی را كه بر پایه اسلام بنا شده و در راستای تحقق جامعه اسلامی تلاش می كند، با مشكل مواجه كنند.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic